Takto sa vie chlad podpísať "tam dolu"

Takto sa vie chlad podpísať "tam dolu"

Pokiaľ ste už ochoreli, v každom prípade je rozumné poslúchať vlastné telo a preležať pár dní, ak cítime únavu. Je to ohľaduplnejšie aj vzhľadom na kolegov v práci, ktorí sa inak môžu od nás veľmi ľahko nakaziť. Ak sa necítite veľmi zle, a naozaj sa bez vás v práci nezaobídu, nemusíte bezpodmienečne zostať doma v posteli, avšak spomaľte svoje životné tempo a určite sa vyhnite telesne namáhavým alebo stresujúci aktivitám.

Kúpeľ
Ak je prechladnutie spojené s bolesťami hlavy alebo miernou teplotou, je vhodné užiť slabšie lieky proti bolesti. Pokiaľ je však bolesť hlavy vyvolaná vysokou horúčkou, je lepšie použiť iné prostriedky ako lieky. Vysoká teplota je totiž sama osebe liekom, a pokiaľ vám nespôsobuje komplikácie alebo netrpíte poruchami niektorých vnútorných orgánov, je dobré nechať pôsobiť chvíľu sily prírody a zrážať horúčku kúpeľom vo vode teplej 37 °C, pričom kúpeľ môžeme pomaly ochladiť až na 35 °C.

V kúpeli možno zostať aj 15 minút a podľa potreby ho opakovať. Kúpeľ uvoľňuje napätie svalov a môže odstrániť aj bolesť hlavy. Treba pozorovať farbu končatín. Príliš bledá až modrastá farba znamená podchladenie, a tomu sa treba rozhodne vyhnúť. Zápal močových ciest odborne nazývaný cystitída je vyvolávaný baktériou Escherichia Coli. Ak tá prenikne do močového mechúra, spôsobuje infekciu a vy začnete pociťovať prvé príznaky, teda časté nutkanie na močenie - pocit že už to v sebe viac nemôžete udržať, hoci ste boli nacWC pred piatimi minútami.

Tekutiny
Močenie je sprevádzané pálivými bolesťami, moč zapácha a môže obsahovať stopy krvi. K všetkým týmto starostiam sa navyše nezriedka pridružia aj bolestivé kríže alebo horúčka. V prvom rade neignorujte príznaky. Aj keď budete mať šťastie v nešťastí a bolesť vás celkom neochromí, zápal treba preliečiť.

Neskoré podchytenie ochorenia môže znamenať, že sa k vám v budúcnosti vráti – a nie raz. Popri liekoch vám uľavia urologické čaje a veľa tekutín. Zabudnite však na kyslé ovocné šťavy, čierny čaj alebo kávu. To všetko, podobne ako soľ či popíjanie alkoholu ešte viac podráždi zapálené tkanivo.

Autor: Karin

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite