Suchá pošva: Prekážka pri milovaní?

Suchá pošva: Prekážka pri milovaní?

Pocit sucha v pošve je problémom, ktorý trápi mnohé ženy (ako aj ich partnerov). Nejde len o nepríjemný pocit, neraz môže nedostatočné zvlhčenie pošvy viesť k ďalším ťažkostiam ako krvácanie po sexe, bolesti alebo celkové odmietanie sexu zo strany ženy.

Suchá pošva je teda často veľkou prekážkou v kvalitnom milostnom živote. Aké sú možné príčiny tohto problému a čo sa s tým dá robiť?

Užívate antikoncepciu?
Ak sa problémy so suchosťou pošvy začali u vás objavovať po začatí užívania nejakej antikoncepcie, je dosť možné a pravdepodobné, že to je príčina vašich problémov. Poraďte sa s vaším lekárom o vhodnej alternatíve a skúste daný typ antikoncepcie zmeniť. Ak ani potom pocit sucha nezmizne, je namieste pátrať po inej príčine.

Predohra je dôležitá
Predohra nie je len romantickou záležitosťou, ktorú my ženy tak potrebujeme a naši partneri ju zasa až tak „nemusia“. Vďaka dostatočne dlhej predohre dochádza u ženy aj k dostatočnej tvorbe pošvového sekrétu, teda k dostatočnému zvlhčeniu pošvy.

Sú síce aj ženy, ktoré s vlhkosťou napriek krátkej predohre nemajú žiadne problémy, no oveľa častejšie potrebujeme aspoň trochu „rozohriať“, kým sme pripravené na milovanie.
Ak teda váš partner má naponáhlo a chce ísť priamo na „vec“, je dosť možné, že sa vaše telo nestihne dostatočne pripraviť a vaša pošva bude „vyprahnutá“.

Dojčíte?
Mnohé dojčiace ženy majú počas prvých mesiacov po pôrode problémy s dostatočným zvlhčením pošvy. Na svedomí to majú hormonálne zmeny v organizme. Ak je to aj váš prípad, nemusíte sa báť, nepotrvá to dlho. Zväčša sa po dvoch či troch mesiacoch dostaví zlepšenie situácie. Do tej doby si môžete pomôcť aspoň lubrikačným gélom.

Dámy v prechode
Starnutiu sa, žiaľ, nevyhne žiadna z nás. Jedným z menej príjemných príznakov starnutia je aj pocit sucha v pošve. Poznajú to mnohé ženy v a po prechode a tento jav je spôsobený najmä nedostatkom ženského hormónu estrogénu.

No nezúfajte, aj tieto problémy sa dajú riešiť – napríklad pomocou rôznych estrogénových prípravkov, ktoré sa aplikujú do pošvy. Okrem toho vám lekár môže tiež navrhnúť hormonálnu substitučnú terapiu, ktorá okrem problému so suchou pošvou, pomáha odstrániť aj ďalšie nepríjemné príznaky prechodu.

Pocit suchosti v pošve je nepríjemný a negatívne zasahuje do intímneho života partnerov. Kým sa príde na pravú príčinu tohto problému a kým sa táto príčina odstráni, skúste si aspoň pomôcť dostatočne dlhou predohrou a používaním lubrikačného gélu.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite