Spáčom už nenadávajte: Podľa lekárov sú ťažko chorí

Spáčom už nenadávajte: Podľa lekárov sú ťažko chorí

Spáčmi sa označujú ľudia, ktorí veľa spia. Až donedávna sa ich vyspávanie prikladalo lenivosti, dnes už vieme, že môže ísť o diagnózu, ktorej sa odborne hovorí hypersomnia a narkolepsia. Ťažko ju zachytiť v predstihu, diagnostikovanie tohto ochorenia patrí k tým náročnejším.

Únava, vyčerpanosť a nezasýtiteľná chuť pacienta prespať pokojne celý deň, sú niekoľkými príznakmi tohto ochorenia. O to horšie, že sa objavujú odrazu a prepadajú človeka v plnom zdraví. Nespavosť môže mať na svedomí nedostatok železa alebo niektoré metabolické poruchy. Problém pri ich odhaľovaní však komplikuje fakt, že majú rovnaké príznaky s mnohými psychiatrickými alebo i nervovými ochoreniami.

Narkolepsia nie je epilepsia
Narkolepsia sa príznakmi dosť podobá na epilepsiu. Pacienti padajú na zem, omdlievajú alebo ich potáca ako pri opitosti. S tým rozdielom, že pri epilepsii končí pád bezvedomím a pri narkolepsii ide o krátky spánok, ktorý môže trvať niekoľko minút. Správanie narkoleptikov je pritom menlivé, z veselého smiechu prechádzajú k mdlým reakciám. Uvedomujú si síce, čo sa s nimi deje, ale nedokážu tomu zabrániť, nie sú schopní slova ani pohybu.

FOTO tipy: Vieme, ide to ťažko! Kedy však treba staré šminky vyhodiť? 

Čo s tým
V drvivej väčšine sa narkoleptici pohybujú po svete bez toho, aby vedeli, že majú takúto chorobu a že sa s tým aj dá niečo robiť. Ide prevažne o ľudí, u ktorých nie sú príznaky až také silné, resp. im neprekážajú v pokojnom každodennom nažívaní. Tí druhí, ktorí sa obrátili s prosbou o pomoc na svojho lekára však nemajú vôbec vyhrané. Sami vedci totiž priznávajú, že táto oblasť nie je príliš dobre zmapovaná a liečba nie je ani v plienkach. Skôr sa v nej zameriava na potlačenie príznakov stimulačnými prvkami, liekmi, ktoré tlmia zvýšenú spavosť.

Trpia aj psy
Narkolepsiou môžu trpieť aj psy. Ak sa teda ten váš miláčik rád vyvaľuje, resp. mu z ničoho nič začnú padať viečka a kvickať hlava, buďte na pozore. V prípade psov však múdre hlavy zaznamenali väčší pokrok a identifikovali gén, ktorý má na prepuknutí narkolepsie vplyv. Jeho porucha, resp. mutácia ochorenie jednoznačne vyvoláva, čo bolo nepochybne dôležité zistenie aj pre výskum choroby u ľudí. Ide vlastne o poruchu funkcie alebo nedostatok hypokretínov, čo sú vlastne chemické látky, pomocou ktorých regulujú nervové bunky spánok a bdenie jedinca.

Ošetrenia podľa fáz Mesiaca: Výsledok bude neporovnateľne lepší!

Autor: Dana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite