Som tehotná? Aké prejavy mám sledovať?

Som tehotná? Aké prejavy mám sledovať?

Niektoré ženy sú na zmeny vo svojom tele také citlivé, že vedia o tehotenstve prakticky od samého počiatku, nemusia dokonca čakať ani na „klasické prejavy“ požehnaného stavu. Tie ostatné však musia svoje telo dôkladne pozorovať, a z viacerých prejavov môžu vydedukovať, že sú tehotné ešte predtým, než im lekár šťastnú novinu potvrdí.

Ak si myslíte, že by ste mohla byť tehotná, sledujte prejavy svojho tela. Iste vami zmietajú neistoty, veď by ste chcela vedieť zaručené správy čo najskôr, budete si však musieť počkať. Ak predpokladáte tehotenstvo, okamžite spravte zásah do svojej životosprávy.

Keďže sme každá iná, sú aj naše prejavy rozdielne. Niektoré ženy na sebe pozorujú všetky symptómy, iné len jeden, alebo dva, a niektoré dokonca žiadne. Napríklad citlivé prsia a bradavky. Možno budú aj trochu bolieť a napnú sa. K tomuto javu dochádza zhruba tri týždne po oplodnení. V tomto období vám už bude menštruácia meškať približne jeden týždeň.

Ľahké špinenie a kŕče
Keď otehotniete, môže sa objaviť ľahké špinenie alebo kŕče v období, kedy sa embryo uhniezďuje. Je to asi osem až desať dní po ovulácii. Špinenie bude mať ružovejšiu farbu, nebude sa podobať na menštruačnú krv. Kŕče maternice v prvom trimestri nie sú nezvyčajné, pretože maternica sa prispôsobuje novým podmienkam, zvyčajne sú výraznejšie pri cvičení, orgazmoch, alebo pri zemne pozície.

Tmavé prsné dvorce
V počiatkoch tehotenstva môžu vaše prsné dvorce stmavnúť, približne v čase keď očakávate periódu. Rovnako môžu byť výraznejšie aj žilky v prsníkoch. Jedna z teórií hovorí, že tmavšie prsné dvorce ľahšie navedú novorodenca k bradavke.

Extrémna únava
Tehotenstvo je náročné. V prvých ôsmych až desiatich týždňoch sa môžete cítiť nesmierne vyčerpaná. Telo prechádza výraznými metabolickými zmenami a musí sa prispôsobiť. Po dvanástom týždni by únava mala ustúpiť.

Nevoľnosť
Nevoľnosť od žalúdka a zvracanie je klasickým prejavom tehotenstva. Môže mať samozrejme mnoho iných príčin. Prvé ranné nevoľnosti sa objavujú asi týždeň po oplodnení, avšak názov ranná nevoľnosť je veľmi zavádzajúci, pretože nevoľnosť  sa objavuje v ktorúkoľvek dennú, či nočnú dobu.

Časté močenie
Približne dva až tri týždne po vynechanej menštruácii sa objavuje častejšie močenie. Je spôsobené tlakom maternice na močový mechúr. Nenechajte sa tým odradiť a rozhodne neznižujte príjem tekutín.

Zápcha
Zmenená hormonálna hladina vplýva aj na črevá, a tak mnohé tehotné ženy trpia zápchou. Uľaviť vám môže zmena stravy a jej obohatenie o potraviny, ktoré prirodzeným spôsobom črevá rozhýbu.

Meškajúca menštruácia
Toto je asi najvarovnejšie znamenie pre každú ženu, že by mohla byť tehotná. Dôvodov na meškanie menštruácie môže byť mnoho – od stresu, únavy, cestovania, choroby až po tehotenstvo. Podozrenie na tehotenstvo by ste mala mať predovšetkým vtedy, ak máte cyklus pravidelný a prípadne ste na sebe spozorovala aj iné z príznakov.

Domáci test
V každej lekárni si dnes môžete kúpiť tehotenský test, ktorý si spravíte v súkromí domova. Mnohé testy deklarujú, že sú mimoriadne citlivé a dokážu určiť tehotenstvo už po prvom dni meškajúcej menštruácie. Ak je test v stanovenom časovom limite pozitívny, navštívte svojho gynekológa, ak je negatívny, nemusí to znamenať, že nie ste tehotná.

Preto, ak vaše podozrenie trvá, zopakujte si test po niekoľkých dňoch, pri prvom pokuse bola totiž hladina hormónu hCG príliš nízka a test ho nerozpoznal. Ak si nie ste istá, zájdite tiež k svojmu gynekológovi.

Lekár určuje tehotenstvo na základe krvných testov a neskôr vaginálnym  vyšetrením a ultrazvukom. U neho by ste mali dostať definitívne potvrdenie, alebo vylúčenie tehotenstva.

Autor: Lotta

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite