Závislosť zvaná nakupovanie!

Psychologická poradňa21.07.2009
Závislosť zvaná nakupovanie!

Dobrý deň. Môj problém spočíva v tom, že som asi (určite) nakupoholička. Ak mi prídu peniaze na účet, tak je to koniec... nakupujem a nakupujem... potom si častokrát vyčítam "načo som to kúpila"? Aj keď viem, že by som to nemala kúpiť, lebo niekedy mi to nevychádza, musím to mať! Čo ak to už potom nebude a podobne? Aj keď sa vyberiem niekam pre určitú vec, donesiem hromadu ďalších. Čo mám robiť, mám dať priateľovi kartu, nech ju schová aby som nemohla nikam ísť? Ako sa lieči nakupoholizmus? Ďakujem

Zuzana, Bratislava

Váš problém možno na niekoho pôsobí ako recesia, alebo chválenkársto, mnoho ľudí má totiž skôr problém vyžiť od výplaty k výplate.

Aj keď ide zdanlivo o závislosť z nadbytku, problém možno spočíva hlbšie, ako vlastne pri každej závislosti. Závislosťou od nakupovania, hromadenia vecí, diagnózou, nazvanou oniománia, alebo shopaholizmus, údajne trpí napr. v Amerike asi 6 percent žien.

U nás nebýva zatiaľ takým rozšíreným zlozvykom udúšať sa finančnými možnosťami, skôr v nás znie ono kresťanské: „Nezhromažďujte svoje poklady v skrini, zožerú ich mole a hrdza, zlodeji ich ukradnú, ale zhromažďuje svoje poklady v nebi."

Porucha správania, na ktorú sa pýtate, súvisí i s hodnotovou hierarchiou - únik do sveta vecí býva neraz nevedomou obranou voči úbytku iných hodnôt - neraz dobrých medziľudských vzťahov, alebo možnosti, schopnosti zmysluplnejšie využívať voľný čas športom, či kultúrou. V pozadí tejto závislosti je niekedy nepriznaný pocit prázdnoty, depresie, ktorou trpia častejšie ženy. Niektorým nakupovanie zvyšuje sebavedomie - predavači sa zväčša zvyknú správať úctivo k ženám s plnou peňaženkou. Nakupujúce ženy môžu mať pocit malej moci. Inokedy sa k nakupovaniu uchyľujú ženy osamelé, ktorým nakupovanie umožňuje pozhovárať sa. Môže to byť aj únik, či satisfakcia z neuspokojivých vzťahov, nenaplneného manželstva, ak napr. partner nemá na partnerku čas, je neverný, alebo oplýva miesto vitality skôr väčším kontom. Neraz manželky o generáciu starších partnerov považujú za jednu z výsad možnosť chváliť sa financiami.

Žena postihnutá touto závislosťou zažíva pocit radosti až eufórie pri nakupovaní: Fyziológovia vravia, že pri nákupe sa zvyšuje v krvi hladina serotonínu, ktorý zlepšuje náladu, čo môže byť občasným riešením smútkov. Pri strate miery môže prísť k nutkaniu utrácať, ba k úzkosti, ak si dotyčná nemôže dlhší čas niečo kúpiť.

V konečnom dôsledku to však môže mať aj neblahý vplyv na finančný rozpočet, môže prísť až k nekontrolovanému míňaniu. Keď napokon zdroj financií vyschne, dotačná neváha siahnuť aj k podvodoch, krádežiach, za účelom získania prostriedkov na nákup ďalších vecí.

Každá závislosť sa ľahšie rieši ešte kým sa nerozvinie do menej ovládateľných podôb.

Zamyslite sa nad Vašimi motívmi nákupov, rozšírte svoj životný štýl o zmysluplné aktivity, koníčky, kurzy, ak už míňate, zamerajte sa na knihy, cédéčka, lístky na koncerty, čo si tiež vyžaduje investície, ibaže zmysluplnejšie pre Váš duševný rast. Zaľudnite si svet príjemnými ľuďmi, ktorí Vás budú inšpirovať, uspokojovať. Nenakupujte každý deň, termíny predlžujte. Spravte si presný zoznam vecí, ktoré máte nakúpiť, nakupujte v peknom oblečení, sýta, aby Vás nič tak ľahko nezlákalo. Určte si limit pre Vašu kreditnú kartu, do zápisníka si zapisujte, čo ste kúpili a za koľko. Nevšímajte si rôzne akcie na tovar. Odpútajte sa od sveta vecí, nájdite si koníčka, môže to byť hoci pestovanie kvetín na balkóne, čo Vás tiež zamestná. Venujte sa charite. Človek, ktorý má zaujímavú prácu, koníčky, blízkych ľudí, ktorí uspokojujú jeho potrebu kontaktu, je pred mnohými i závislosťami lepšie chránený.

Samozrejme, môžete sa obrátiť i na psychiatra, ktorý sa zrejme pokúsi zreštrukturalizovať Vašu hierarchiu hodnôt, objaviť problém, ktorý prekrývate závislosťou na veciach. Zváži, do akej miery vo Vás hromadenie vecí vzbudzuje až fyziologickú závislosť a bude ju s Vami riešiť.

Ešte predtým sa však vyberte napr. do útulku pre bezdomovcov s plnou peňaženkou - zabezpečíte si tým poklad, uložený v nebi: Zároveň tým nezanedbáte stav konta na „kreditnej karte", bijúcej v strede Vašej hrude. Ste si istá, že je tiež v pluse?

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa