Sila myšlienky

Psychologická poradňa04.01.2012
Sila myšlienky

Dobrý deň. Mám 16 rokov a môj problém začal potom, čo som si prečítala jednu motivačnú knihu, v ktorej bolo pomerne odborne a vecne popísané, že všetko, čo si človek pomyslí a všetky myšlienky na ktoré sa sústredí sa prenesú do skutočnosti.

Začala som pociťovať strach z toho, že by som myslela na niečo zlé a čím viac som na to myslieť nechcela, tým viac som myslela na veci, ktoré by som nikdy nechcela aby sa mi stali. Rozhodla som sa tomu neveriť, ale úzkosť a isté pochybnosti, že sa mi môže niečo stať tam ostali.. V prvé dni som sa naozaj bála, postupne som si vravela, že je to hlúposť, ale aj tak na to skoro stále myslím.

So svojím životom som spokojná, myslím že mám všetko čo potrebujem, ale tie hrozivé myšlienky (zvyčajne o smrti, chorobe) ma naozaj desia... Som zmätená a cítim sa tou knihou nedobrovoľne zmanipulovaná. Už nechcem myslieť na nič spojené s podvedomím a kontrolou ľudských myšlienok... Ďakujem za odpoveď.

Zuzana, Bratislava

Dobrý deň!

V poslednej vete je zároveň aj odpoveď na Váš dotaz. Čím viac sa niečomu budete vyhýbať, tým viac sa Vám tento problém, či skutočnosť bude dostávať do mysli.

Verím tomu, že naša myseľ má obrovskú silu, ale knihu, ktorá sa Vám dostala do rúk a jej podobné považujem za laicky povedané „vymývanie mozgov". Pokiaľ veríte v silu svojej mysle, veríte sama v seba, dokážete si uvedomiť, že pár riadkov napísaných pochybným autorom Vám nemôže ublížiť.

Smrť, choroba sú súčasťou nášho života. Aj negatívne veci majú svoj význam, často nás posúvajú ďalej. Ste mladá žena, ktorá si začína pripúšťať životnú realitu, nebojujte s týmito myšlienkami, inak sa úzkosť bude zvyšovať. Vaša osobnosť dozrieva a zmierovanie sa s určitými životnými okolnosťami je súčasťou dospievania a vývoja osobnosti. Niektoré veci ovplyvniť môžete, iné zase nie. Svoj život však máte v svojich rukách, čaká Vás štúdium, kamarátstva, lásky, všetko toto je možné si užiť a prežiť, bez strachu, či úzkosti.

Ak by predstavy a úzkosť neprestávali, či sa dokonca zhoršovali, bude na mieste zveriť sa s problémom dospelej osobe, najlepšie Vám blízkej, ktorá by Vám bola schopná nájsť odborníka v mojej oblasti na osobnú konzultáciu.

Verím však vo Vašu silu a v to, že nájdete cestu ako sa s myšlienkami zmieriť. Nebojujte sama so sebou, radšej skúmajte a poznávajte svoje vnútro, to je cesta k zdravému sebavedomiu a duševnému zdraviu.

A čo sa týka literatúry, skúste nabudúce radšej siahnuť buď po odbornejšom texte, alebo dievčenskom románe. S pozdravom  

Mgr. Eva Jurčáková

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa