Poznáte bájku o slniečku a vetre? ...tam je ukrytá odpoveď na vašu otázku!

Psychologická poradňa16.04.2010
Poznáte bájku o slniečku a vetre? ...tam je ukrytá odpoveď na vašu otázku!

Pekný deň. Som rozvedená, matka dvoch malých detí.

Mojím problémom je môj 12.ročný syn, ktorý mi málo dôveruje. Bol svedkom môjho rozchodu s manželom a sama som mala v tom období psychické problémy.

Ja som z toho už von, ale na mojom synovi sa to dosť odzrkadlilo. Sklamal ho aj otec a to tým, že nemá žiaden záujem o deti. Nestretáva sa s nimi, ani im nezavolá. Jednoducho pre neho neexistujú. Nekomunikuje ani so mnou.

Snažila som sa spojiť s jeho rodičmi, čiže so starými rodičmi, ale nechcú ma vypočuť. Podali na mňa tresné oznámenie, že ich otravujem telefonátmi.

Bojím sa aj sama o seba, aby som opäť neupadla do stavu ako pred tým.

Medzi mnou a synom je nejaká priepasť, ktorú chcem spojiť dôverou a pekným slovom. Pokúšam sa, ale pri bežných zákazoch ako to býva vo výchove mi potom syn vyčíta rôzne veci. Mám pocit, že som zlá matka a neviem pochopiť syna. Ďakujem. Mária

Mária, Trebišov

Deti neraz bývajú jednou z obetí rozvodov a ťažko znášajú odlúčenie od rodičov, aj ich zaťahovanie do konfliktov, alebo získavanie na svoju stranu.

Je smutné, že otec dieťaťa s ním nekomunikuje, ba ani starí rodičia, asi v ich rodine panuje jednotný model citového chladu.

Mali by ste dbať aj o svoju psychickú rovnováhu, aby ste pre syna boli vzorom lásky k životu i radosti. Váš syn zrejme ťažko prežíva stratu otca, ba i starých rodičov, nemal by byť svedkom telefonátov k starým rodičom, ktorí sú k Vám odmietaví.

Snažte sa nežiť uzatvoreným vzťahom, so svojím synom, umožnite mu prežívať čas aj s inými príbuznými, ktorí sú mu naklonení.

V tomto období by ste mali byť k synovi tolerantnejšia, láskavejšia, aby ste mu nepridávali ďalšie podnety na negatívne spracovávanie. Potrebuje istý čas, kým sa situáciou vyrovná.

Spomínate Vaše výchovné prístupy, zákazy. Nespomínate však pochvaly, povzbudenia. Ak prevažujú negatívne pokyny, možno sa Vás syn podvedome bráni pred ďalšími negatívnymi zážitkami. Možno si podvedome chce zachovať duševnú rovnováhu a jednoducho selektívne, výberovo vypína Vaše negatívne slová. Skúste miesto nútenia k dialógu, akceptovať hoci aj to, že je momentálne nezhovorčivý.

Ak ste sama mala psychické problémy, je istá pravdepodobnosť, že zvýšenú citlivosť mal po kom zdediť. Pokúste sa mu do života vniesť čo najviac stenických emócií, teda takých, ktoré dodávajú chuť do života, elán, radosť, povzbudenie, pochvalu.

Poznáte bájku o slniečku a vetre?

Hádali sa, kto z nich skôr vyzlečie človeka z kabáta. Studený vietor zadul, hlasito zasvišťal, oprel sa celou svojou silou do človeka, ale ten si iba tuhšie pritiahol límec, aby sa pred vetrom uchránil. Potom vyšlo slniečko, človek sa spokojne pozrel na nebo, usmial sa a sám si začal rozopínať kabát.

Nuž, skúste si z tejto bájky zobrať inšpiráciu - ak váš synček prehovorí, bude to znamenie, že ste mu dokázali vytvoriť bezpečný svet, bez stresu.

Možno by ste si s ním mohli vytvoriť peknú aktivitu, kamsi ho pozvať, možno na športové podujatie, či na výlet, kúpiť knihu, či hru, alebo pozvať jeho kamarátov na oslavy. Zvážte, čo by mu urobilo radosť a obnovilo puto dôvery v pocite, že pri Vás je na dobrom mieste.

Skúste sa zahrať na slniečko.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa