Patrícia, Martin: Robím prácu, ktorú som vyštudovala, no nebaví ma to

Psychologická poradňa11.12.2016
Patrícia, Martin: Robím prácu, ktorú som vyštudovala, no nebaví ma to

Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť, čo mám robiť v jednej nemilej životnej situácií. Vyštudovala som Právnickú fakultu, bolo to náročné, ale dobre som sa učila. Avšak už počas štúdia som zistila, že práca v advokácií nie je pre mňa. Bohužiaľ, som si po škole, pod tlakom všetkého a všetkých, čo mi opakovali ako ťažko sa v súčasnosti práca zháňa, našla prácu práve v advokátskej kancelárií.

Keďže prišla táto ponuka, ja zo strachu že si nič iné nenájdem, som ju zobrala. Avšak teraz po pár týždňoch v práci cítim, že som tu veľmi nešťastná, robíme samé nadčasy bez nároku na preplatenie, nemám čas vôbec na nič a navyše ma práca veľmi stresuje a nenapĺňa. Neviem, či mám aj napriek tomu ostať v tejto práci a skôr či neskôr ohroziť svoje zdravie, alebo mám odísť aj napriek tomu, že opäť bude nezamestnaná. Neviem ako sa vyrovnať s touto situáciou a cítim, že ma to ničí, nespím, nechutí mi jesť. Ďakujem za Vašu radu.

Patrícia, Martin


Milá Patrícia!
Životná cesta každého z nás je aj o akomsi hľadaní sa. Mojím názorom je, že vo veku, kedy si človek vyberá vzdelanie, ktorému sa bude venovať, ešte väčšinou nie je natoľko zrelý na to, aby presne vedel, čomu sa chce v živote reálne venovať. Na druhú stranu sú vzdelanie a pracovné skúsenosti dôležité pre ďalší rozvoj. Neberte svoje aktuálne miesto ako konečnú zastávku.

Naučíte sa tam mnoho vecí a budete mať o pracovnú skúsenosť viac. Pokiaľ Vás práca vyčerpáva, zvážte všetko, čo okrem práce môže mať vplyv. Stravovanie, životný režim, pitie alkoholu, voľnočasové aktivity. Na človeka vplýva mnoho faktorov, ktorých si nemusíte byť vedomá. Ak je príležitosť, venujte svoj voľný čas relaxácii, čerpajte energiu, ktorú tak potrebujete. Skúste si sama zadefinovať, čo je pre Vás najväčší pracovný stresor a či sa dá nejakým spôsobom eliminovať.

Berte celú túto skúsenosť ako možnosť k zamysleniu sa nad tým, čo Vy sama môžete ovplyvniť a zlepšiť, a čo je mimo Vašu kontrolu. Zamýšľajte sa nad svojím ďalším smerovaním, určite by som navštívila psychológa, ktorý sa venuje kariérnemu poradenstvu a prediskutovala s ním smer, ktorým by ste sa chcela vydať. Patrícia, život je akási výzva a my by sme sa mali snažiť ´tuto výzvu naplniť.

Každá životná situácia môže dávať zmysel, ak ju týmto zmyslom naplníme. A práve naoko negatívne životné situácie bývajú v budúcnosti tými najcennejšími, verte, hovorím aj na základe vlastnej skúsenosti. Dajte sama sebe čas a uvidíte, že nájdete smer, ktorý Vás bude napĺňať, máte dobrý základ, na ktorom môžete ďalej stavať. Posielam dostatok energie do ďalších dní!

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa