Magda, Pezinok: Keď som rodila, spával s inou

Psychologická poradňa02.05.2014
Magda, Pezinok: Keď som rodila, spával s inou

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Aj keď viem, že rozhodnutie je len na mne, ale žiaľ, neviem ako ďalej. Asi pred mesiacom som sa dozvedela, že ma môj manžel cca tri roky podvádzal. Sme spolu 11 rokov a máme dve deti (3 roky a 1 rok).

Mal priateľku, ktorú si bral na služobné cesty, dokonca bola aj u nás, keď som bola s malým u rodičov. Keď sme sa o tom rozprávali, bola som veľmi nahnevaná, kričala som, plakala, asi ako by reagovala každá žena. Vraj to bolo preto, že som sa zmenila, nemali sme sex tak často, ako keď sme sa spoznali. Sex bol vždy o tom istom, tie isté polohy, scenár. Dohodli sme sa, že ideme ďalej. Skúsime to ešte raz, aj kvôli deťom. Aj sme sa spolu niekoľkokrát milovali, bolo to pekné, plné vášne. Ja však v poslednom čase stále myslím na to, ako bol s ňou, nevládzem ďalej fungovať. Kričím na deti, nemôžem sa sústrediť na prácu. Zmenil sa aj môj vzťah k mladšiemu dieťaťu.

Vznikol a narodil sa práve, keď bol s ňou vo vzťahu. Nemôžem sa k nemu správať tak, ako predtým. Už nie je pre mňa dieťaťom, čo sme obidvaja chceli. Po pôrode, keď som ležala v nemocnici, bol dokonca s ňou. Mňa oklamal, že zapíjal s kolegom narodenie. Neviem, čo mám ďalej robiť, či to vôbec má zmysel zachraňovať. Tvrdí, že už s ňou nie je v kontakte, skončilo to a chce byt len s nami. Ako obnoviť vo mne dôveru? Bojím sa, že sa to neskončilo, bude zase niečo ďalšie, čo ak je tehotná? Ďakujem za vašu pomoc a radu.

Magda, Pezinok

Milá Magda!
Takéto veľké napadnutie dôvery, v období, kedy by ste si naplno mala užívať materstvo, je veľkou ranou pre psychiku ženy. Je prirodzené, že sú vo Vás zmiešané pocity a nedokážete len tak prejsť manželovu neveru. Obnova dôvery je dlhý a náročný proces, ak vôbec chcete vytrvať na tejto ceste. Magda, Vaše deti sú vo veľmi citlivom veku, potrebujú šťastnú a spokojnú mamičku, chápem však, že sa v súčasnosti nemôžete pretvarovať. Meniť prístup k tým malým stvoreniam kvôli manželovmu prešľapu, im však môže veľmi ublížiť. Vaše dieťatko Vás miluje a obdivuje, ste pre neho všetkým a potrebuje cítiť Vašu lásku. Vy v sebe tú lásku máte, ale tá veľká rana spôsobila, že ste ju skryla, bohužiaľ však nielen pred Vaším manželom.

Ja verím tomu, že ste skvelá žena. Uvedomte si, že na manželovi nie ste závislá a nech situácia dopadne akokoľvek, najdôležitejšie je byť tu pre svoje deti, tým pádom je potreba začať pracovať na Vašej spokojnosti a šťastí. Nastavte si priority, ak ste sa rozhodli za záchranu vzťahu, tak to skúste. Ale hlavná snaha by mala vychádzať zo strany manžela. Vám by som odporučila aj osobnú konzultáciu s psychológom, niečo iné je písať do poradne, niečo iné je osobný kontakt, kedy môžete dať zo seba von veľa napätia, ktoré v sebe dusíte, aj keď si to možno neuvedomujete.

Na zváženie by bola aj partnerská poradňa, kde by ste si s manželom ujasnili momentálnu situáciu. Myslite na to, že to robíte pre svoje šťastie a šťastie svojich detí. Je možné, že nedokážete manželovi prešľap odpustiť, obnovenie dôvery je jedným z najvyzretejších krokov, ktoré človek môže urobiť, uvidíte sama, či ste toho schopná, myslite však na to, že prekonávanie prekážok človeka posilňuje. Ak by sa Váš vzťah rozpadol a nemohla by ste s manželom ďalej fungovať, spomeňte si na to, že cesta k šťastiu je mnohokrát veľmi kľukatá a naučiť sa užívať si života a byť šťastným je veľké umenie. Ja verím, že to dokážete a naučíte takto vnímať svet aj svoje deti. Veď všetko, čo sa nám v živote prihodí je jedna veľká výzva!

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa