Ľudmila, Poprad: Chcem sa odsťahovať, rodičia to nevedia predýchať

Psychologická poradňa22.09.2016
Ľudmila, Poprad: Chcem sa odsťahovať, rodičia to nevedia predýchať

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť. Mám 23 rokov a som 9 mesiacov vydatá, pomedzi to študujem. S manželom bývame u mojich rodičov, pretože sme to brali ako dočasné riešenie aj napriek tomu, že vzťah s rodičmi som nikdy extrémne dobrý nemala. Momentálne sme sa rozhodli odísť do prenájmu, keďže hypotéka nám nevyšla. Po oznámení rodičom, že sa sťahujeme, začali na mňa útočiť narážkami, že som princezná, že s nimi už nechcem mať nič spoločné, že prídem ešte s plačom domov, že budem zbytočne cudzej osobe dávať peniaze atď.

Potrvá ešte týždeň, kým tam pôjdeme avšak čím ďalej, tým je to horšie. Neviem, prečo sa tak správajú, prečo sa nedokážu tešiť spolu s nami. Som najstaršia a ich jediná dcéra, či to je kvôli tomu alebo nie sú stotožnení s tým, že odchádzam z domu? Neviete mi poradiť, ako z tejto situácie vyviaznuť bez zbytočných sĺz a smútku? Som osoba, ktorá si berie príliš veci k sebe a občas bez ohľadu na to čo je pre mňa a moje manželstvo správne dám na radu druhých.

Ľudmila, Poprad


Milá Ľudmila!
Aj negatívne reakcie okolia nám niekedy môžu naznačiť, že robíme dobrý krok. S manželom ste sa rozhodli urobiť krok k samostatnosti a zariadiť si vlastnú domácnosť. Mnoho párov začína práve bývaním v prenájme a až časom dospejú k spoločnej hypotéke a kúpe bytu, či domu. Je to bežný a prirodzený postup. Mrzí ma, že rodičia Vás v tomto kroku nepodporia, no buďte silná a stojte si za svojím rozhodnutím, v manželovi určite nájdete potrebnú oporu. Berte rodičov, takých aký sú, nechoďte zbytočne do konfliktu. Nevysvetľujte, neobhajujte. Ste dospelá osoba zodpovedná za svoje rozhodnutia. Jediné o čo ich môžete požiadať je rešpekt k Vášmu spoločnému rozhodnutiu.

Ak toho aktuálne nie sú schopní, dajte im čas. Verím, že Vás milujú, človek však niekedy prejavuje lásku nevhodným spôsobom, hlavne keď sa jedná o dieťa. Verím, že k sebe nájdete cestu a možno práve osamostatnenie zlepší vzťahy medzi Vami. Po zabývaní ich určite pozvite na návštevu a sama uvidíte, ako zareagujú. Verím, že nakoniec budú schopní rešpektovať Vaše rozhodnutie. Ľudmila, budem Vám s manželom držať palce, užívajte si toto obdobie naplno a obrňte sa voči reakciám druhým je to Vás život. To, že ste emocionálna je úplne v poriadku, keď to budete potrebovať, vyplačte sa, nezadržiavajte negatívne emócie, plač je vlastne vnútorná očista  a prirodzená reakcia rovnako ako smiech. Budem Vám aj manželovi držať palce na Vašej spoločnej ceste a veriť, že vzťah s rodičmi sa ustáli.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa