Detské úspechy a neúspechy

Psychologická poradňa05.01.2012
Detské úspechy a neúspechy

Dobrý deň. Moja 8 ročná dcéra chodí 2 mesiace na hodiny klavíru. Sama chcela, aby som ju tam zapísala. Lenže nemyslela, že to aj doma treba každý deň cvičiť.

Problém je v tom, že cvičiť bude, ale ak urobí len jednu drobnú chybičku, tak je nervózna a už viac cvičiť nechce. Pritom, ak to vie, tak je rada a sa jej to páči.

To je ale nie len s tým klavírom. Je to vo všetkom. Či už v matematike, alebo iných predmetoch. Proste nechce urobiť ani jednu chybu a keď ju nebodaj spraví, tak je na nevydržanie.

Chcem jej pomôcť, ale neviem ako. Dohováram jej, že je to normálne, že robí chyby, že človek ich robí. Prosím o radu. Ďakujem

Jolana, Kamienka nad Cirochou

Milá Jolana,

Vaša dcérka je v období, kedy sa zoznamuje s tým, čo znamená úspech a čo zas neúspech. Toto zrkadlo jej nastavuje práve školský systém a aj škola a učitelia sa spolupodieľajú na tvorbe jej dostatočnej motivácie a odhodlania.

Samozrejme Vy ako matka, ste stále primárnym výchovným zdrojom. Mala by ste k dcérke pristupovať s trpezlivosťou, chváliť ju za úspechy a zbytočne ju nekarhať za neúspechy, očividne je to citlivé dieťa, ktoré bude potrebovať jemnejší prístup. Informujte sa aj v škole, ako zvláda skúšanie, známky, učiteľ môže byť pre Vás veľkým zdrojom informácií a je potrebné s ním komunikovať.

Je možné, že je to len vekom a sklonom k netrpezlivosti, ak ju budete podporovať a hľadať oblasť v ktorej vyniká, určite sa jej vytrvalosť časom zlepší.

Ak by však problém mal tendenciu pretrvávať, či sa dokonca zhoršovať, neváhajte navštíviť školského psychológa, či pedagogicko psychologickú poradňu. Verím však, že dcérka aj vďaka Vášmu prístupu pochopí, že chyby sú ľudské, zážitok úspechu je jedným zo základných zdrojov, ktorý podporí jej vytrvalosť.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa