Darius, Trnava: Od detstva myslím na smrť

Psychologická poradňa04.03.2013
Darius, Trnava: Od detstva myslím na smrť

Od 14.rokov stále myslím na smrť. Som celkom v pohode pre okolie, často sa smejem, vraj som celkom fajn. Ale toho pocitu sa neviem striasť, akoby ma tam niečo ťahalo, za inú čiaru.

Stretol som ľudí, čo boli na tom zle, ale ich problémy sa dali riešiť. Ale na svoj nevidím nijaký liek. Je to skoro ako nejaká príťažlivosť, ktorá ide denno denne so mnou a hľadá medzeru, ako sa tam dostať, keďže dosť verím v osud a viem, že nie je to také ľahké, proste určité veci sú dané a nemenné.  

Darius, Trnava


Milý Darius!
Áno, máte pravdu, určité veci sú dané a nemenné. Takou vecou je aj ľudská smrteľnosť, a to, že je táto kapitola ľudského života zahrnutá veľkým rúškom tajomna, to z nej zároveň robí obrovské lákadlo pre našu myseľ. Nie je však ničím neprirodzeným, že rozmýšľate nad touto témou. Hľadanie zmyslu nášho života, je podľa mňa veľkým cieľom každého z nás. To že Vás zaujímajú takéto témy, svedčí o tom, že ste na určitej úrovni uvažovania, ktoré môžete posunúť ďalej.

Nevnímajte to však negatívne, je ešte mnoho otázok, na ktoré môžete dostať odpoveď a mnoho krásnych okamžikov, ktoré môžete prežiť. A nie je život práve o uvedomovaní si krásy jednotlivého okamžiku? Jeho konečnosť nám na druhú stranu dáva možnosť oceniť mnoho krásy, ktorú máme možnosť vidieť. Vy, ja, každému žijúcemu človeku je daná tá možnosť, možnosť vnímať svet.

Moje slová sú jemne nadnesené, no snažím sa Vám naznačiť, že každý jeden z nás môže prísť na spôsob, akým sa tešiť zo života. Hľadanie zmyslu neznamená len hľadať ho v kráse. Mnohých ľudí ďalej posunulo aj utrpenie, nešťastie, život je aj o prekonávaní ťažkých období, no ak sme schopní ich prekonať, sme o to silnejší a o to schopnejší vnímať „dobré veci“ okolo nás.

Ak by ste mal pocit, že Vaša myseľ je čierna, skúste sa zamyslieť nad spôsobom, ako svoje myšlienky zachytiť (rozhovor s blízkym, denník, obraz, báseň..). Akýkoľvek spôsob, ktorý nájdete, je pre Vás dobrý. Pomôže Vám to usporiadať si myšlienky a možno prísť na nové, hlbšie veci o Vašom živote.

Darius, verím, že ste veľmi inteligentný muž a že prežijete mnoho krásnych chvíľ. To, že uvažujete momentálne týmto spôsobom, znamená, že objavujete sám seba, svoju vieru, svoj pohľad. Ako náhle si ujasníte aspoň základný prístup k životu, uvidíte, že objavíte ďalšie dimenzie, ktoré Vás naplnia a urobia šťastným. A za to žiť stojí, čo myslíte?

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa