Ako vyjsť s neznesiteľnou svokrou

Psychologická poradňa24.06.2012
Ako vyjsť s neznesiteľnou svokrou
Dobrý deň, mám problém so svokrou je to katastrofa už nevládzem!! Bývame v jednom dome s oddeleným bývaním.

Keď sa nám s manželom narodil syn bývali sme ešte u nej, ona nášmu synovi začala rozprávať, že je jeho mama a ku mne sa správala ako k handre!

A dneska keď ju vidím len na dvore tak ma chytá panika ako malý má už skoro 3 roky ale ja ju neviem vystáť hrozne mi ublížila a syna nepustím ku nej ani na návštevu!

Bolo toho veľa alebo keď sme sa už nasťahovali po pol roku do vlastného chodila mi vyklopkávať, ako mu mám natrieť chlieb s maslom a lekvárom! A podobné veci.

Ona je rozvedená asi 17 rokov a nemala žiadneho iného muža, chodí do kostola. Ako ublížila mi vo veciach ktoré ma dodnes zraňujú, chcela ma rozdeliť aj s manželom hrala sa na chudinku.

Poraďte mi.

Katarína, Brezno

Dobrý deň!

Je veľmi ťažké pozerať sa na veci s nadhľadom, hlavne keď ste v situácii tak emocionálne zainteresovaná. Je z Vás aj z celého dotazu cítiť veľká zloba, až hraničiaca s ponorkovou chorobou. Určite potrebujete vyventilovať všetko negatívne, čo sa vo Vás nahromadilo, dúfam, že k tomu poslúžila aj táto poradňa.

Mojím životným heslom je, že keď nemôžem zmeniť druhého človeka, je potrebné zmeniť môj prístup k nemu. Nie je to jednoduché, ale je to možné. Vašu momentálnu situáciu by najlepšie vyriešilo vlastné bývanie, a odtrhnutie sa od manželovej matky, kedy by ste získala nadhľad a upokojila aj svoje rozbúrené emócie, na ktoré máte samozrejme plné právo. No píšete, že to zatiaľ nie je možné.

Ako teda ustáť túto situáciu?

Určite je potrebné ujasniť si, aký má na situáciu pohľad Váš manžel. Vy potrebujete jeho podporu, aby ste zvládli chovanie Vašej svokry. No pokiaľ pred ním na ňu iba nadávate, a vyčítate mu celú situáciu, ťažko bude na Vašej strane. Je to predsa len jeho matka a to je potrebné rešpektovať, nech by bola akákoľvek. Tým, že ju pred manželom budete napadať ho staviate do situácie „vyber si" a to určite nechcete. Je potrebné komunikovať na túto tému opatrne, naznačiť mu, že ste z celej situácie vyčerpaná, byť úprimná a nie agresívna. Ak uvidí, že máte snahu, len Vám chýba energia a pohlcuje Vás zúfalstvo, určite u neho nájdete oporu.

A chovanie k samotnej svokre?

Negatívny prístup, plodí zas ďalšie negatívne emócie. Skúste, viem je to ťažké, ale skúste sa dostať so svokrou aspoň na neutrálne pole. To znamená rešpektujte ju ako ľudskú bytosť, napriek tomu, ako sa k Vám správala. Zmena môže prísť jedine z Vašej strany, inak sa situácia bude len zhoršovať. Úplný zákaz stretávania sa s jej vnukom je od Vás len ťah, stavajúci Vás aj pred manželom do horšieho svetla a rovnako dáva svokre ďalšiu kartu do rúk, kartu, ktorú nebude váhať použiť proti Vám. V živote sú situácie, kedy si musíme hryznúť do jazyka, lebo je to jediná cesta, ako udržať rodinu pohromade. Nádejou Vám môže byť spoločné samostatné bývanie, do ktorého svokra už nebude môcť zasahovať tak radikálnym spôsobom. Chápem Vaše zúfalstvo, no nájdite v sebe tú ženu, ktorá pre svoju rodinu dokáže robiť kompromisy a neklesne pod úroveň slušného chovania, aj keď od druhých ľudí Vám to dopriate nie je. Ak by ste potrebovala osobne prebrať svoju situáciu, neváhajte kontaktovať odborníka vo Vašom okolí, ďalší objektívny pohľad na situáciu Vám môže pomôcť zvládnuť toto náročné obdobie.

Veľa sily a trpezlivosti prajem!

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa