Agi, Košice: Partner vkuse rieši moju minulosť

Psychologická poradňa31.12.2013
Agi, Košice: Partner vkuse rieši moju minulosť

Dobrý deň,
aký je Váš názor na to, že môj partner v kuse rieši moju minulosť. Som 12 rokov rozvedená, mala som za to obdobie jeden krátkodobý vzťah a jeden dlhodobý vzťah. Už viac ako rok som bola bez vzťahu a môj terajší partner v kuse rieši moju minulosť a chce kontaktovať mojich bývalých partnerov.

Môj názor je taký, že je to minulosť a nepatrí to na nikoho iba na mňa a mojich bývalých partnerov. Neustále mi opakuje, že sa vrátim k bývalým partnerom, na čo ale nemá dôvod, lebo to z mojej strany nikdy nebude, vyjadruje sa, že ma kvôli mojej minulosti už nemiluje, trpí kvôli mojej minulosti nespavosťou. Prosím o odpoveď a doporučenie pre partnera.

Agi, Košice


Dobrý deň!
Jednou z mojich zásad je, že radu dávam vždy človeku, ktorý mi posiela dotaz. Nemôžem radiť Vášmu partnerovi, pretože on odo mňa radu nepožaduje. Dotaz mi píšete Vy a to z dôvodu, že nie ste spokojná s partnerovým chovaním. Prvá otázka je, či ste partnerovi jasne formulovala svoj názor na jeho chovanie.

Pokiaľ áno, a on stále pokračuje v svojom chovaní, je na čase sa zamyslieť z čoho jeho iracionálne ponáranie sa do minulosti vyplýva. Z môjho pohľadu je to žiarlivosť, ktorá však prekračuje hranice. Verím, že chcete rovnocenný vzťah a nechcete byť obmedzovaná partnerovým chovaním, ktoré Váš vzťah ničí. Reči podfarbené citovým vydieraním o tom, ako Vás nemiluje, nepatria do rovnocenného vzťahu.

Na Vašom mieste by som zasiahla radikálnejšie a zachovala sa podľa partnerovej reakcie. Radikálnym zásahom mám na mysli partnerovi jasne povedať, že jeho správanie ničí Vás, aj Váš vzťah, a že pokiaľ sa nepokúsi o zmenu, bohužiaľ nevidíte zmysel v tom pokračovať. Myslí, že keď sa nad situáciou zamyslíte sama, dáte mi za pravdu. Ak partner nezapracuje na zmene, bude sa jeho žiarlivosť a túžba Vás obmedzovať len zvyšovať.

Verím, že nechcete žiť v partnerstve, kde sa budete cítiť ako pod zámkom, bez možnosti nádychu. Je to Vaše rozhodnutie, Váš vzťah a Váš život. Prvým krokom k partnerovej zmene by mohla byť návšteva partnerského poradcu. Ak odmietne, je jasné, že nie je schopný si priznať problém zo svojej strany. A s človekom, ktorý je slepý a nevidí, že problém je aj v ňom, je veľmi ťažký život. Je už len na Vás, či takýto život chcete. Verím, že nech situácia dopadne akokoľvek, nezabudnete hlavne na svoje osobné šťastie a slobodu.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa