Zbavte sa nafúknutého brucha pomocou ovocia a zeleniny

Poradňa zdravej výživy14.09.2011
Zbavte sa nafúknutého brucha pomocou ovocia a zeleniny

Dobrý deň, mám 14 rokov, 165 cm, 63 kg. Stravujem sa zdravo, môj denný príjem tvorí hlavne ovocie a zelenina.

Ale vždy, keď idem na nejaký tábor alebo iné miesto, kde dostávam stravu, sprevádza ma nepríjemné nadúvanie a bolesti žalúdka. Pritom strava neobsahuje veľké množstvo vyprážaných jedál, väčšina mojich spolužiakov sa tak stravuje bežne.

Myslím si, že môj problém spočíva v tom, že jedlo obsahuje málo, dokonca žiadne ovocie a zeleninu. Už v prvý deň, keď nedostanem aspoň minimálny prísun, mi býva zle. A keď sa vrátim domov k svojmu normálnemu stravovaniu, trvá mi asi dva týždne, kým zmizne pocit nafúknutého brucha.

Mávam problémy aj s vyprázdňovaním. Je možné, aby som bola až tak zvyknutá na ovocie a hlavne zeleninu v mojom dennom príjme, že pri vylúčení tejto zložky by ma nadúvalo? Ak áno, môžem s tým niečo robiť?

Lebo naozaj mi je nepríjemné, že z každého tábora alebo školského výletu sa musím dlhšie spamätávať. A ďalším sprievodným javom je príbytok hmotnosti. Pritom nejem veľké porcie, ale vždy po návrate mám kilo, dve naviac. Vopred ďakujem za odpoveď.

Alžbeta, Bratislava

Problém zvýšenia hmotnosti po období pocitu nafúknutia nie je nič zvláštne. Ak pominie po dôkladnom vyprázdnení sa, niet sa čoho strachovať.

Vami spomenutý druhý problém s trávením počas nemožnosti konzumovať dostatočné množstvo zeleniny a ovocia je jednoduché vyriešiť. Noste si ho so sebou. Na tom, že vaše telo je zvyknuté na prísun vitamínov a iných minerálnych látok práve z týchto potravín, nie je nič zlé. Práve naopak, buďte rada, že viete o tom, že vaše telo potrebuje pravidelný prísun čerstvého ovocia a zeleniny. Na tomto zvyku skutočne nič nevhodné nevidím. Ide len o to, aby ste počúvali reč vášho tela pozorne.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa