Čo robiť ak mám hemoroidy?

Poradňa zdravej výživy17.09.2009
Čo robiť ak mám hemoroidy?
Mám hemoroidy. Čo mám s tým robiť? Vracia sa mi to každý rok. Mám sedavé zamestnanie a myslím, že sa nestravujem zdravo. Ďakujem za radu.

Radovan, Stropkov

Problém hemoroidov je niekedy zložitejší ako sa Vám môže zdať. V prvom rade je nutné navštíviť Vášho praktického lekára, ktorý vie podľa lokálneho vyšetrenia a laboratórnych parametrov zhodnotiť, či o spomenuté hemoroidy naozaj v skutočnosti ide. Pod uvedeným problémom sa totiž môže skrývať oveľa vážnejšie ochorenie, zvlášť ak ste spozorovali striedanie hnačkovitej stolice s obdobiami zápchy, prípadne ak ste si všimli jej zvláštny zápach, farbu resp. prímes v stolici.

Vrátim sa k Vašej otázke, na ktorú ste si celkom slušne aj odpovedali. Ako asi aj tušíte, za váš zvyk „nezdravého" stravovania Vás určite nepochválim. Vo Vašom jedálničku by nemali chýbať potraviny s obsahom vlákniny, mali by ste jesť menej mäsa, častejšie konzumovať hydinu, tučné druhy úplne vynechať. Návyk vypiť denne 2 litre tekutín by pre Vás mal byť samozrejmosťou. Pri podozrení na hemoroidy sa tiež neodporúča konzumovať korenené jedlá, požívať alkohol a fajčiť.

Veľmi dôležitá je aj hygiena v oblasti konečníka. Po použití toalety je vhodné konečník osprchovať vlažnou vodou, resp. používať bidet.

Čo sa týka Vášho sedavého zamestnania, odporúčam Vám vo voľnom čase pestovať akýkoľvek aérobný šport, aby ste sa vyhli sedavému spôsobu života. V práci by bolo vhodné mať viac kratších prestávok, prípadne si prispôsobiť stoličku tak, aby ste nevyvýjali zvýšený tlak na konečník špeciálnym tvarom sedadla.

Ak ani uvedené rady nepomôžu stále sa vracajúcemu problému hemoroidov a ak sa krvácanie po stolici zintenzívňuje, určite nepodceňujte tento problém a snažte sa čo najrýchlešie vyhľadať odbornú pomoc. 

Ďalšie informácie týkajúce sa hemoroidov nájdete v gynekologickej poradni - v článku s názvom Zlatá žila.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa