Predčasná puberta u dieťaťa a jej dôsledky

Pediatrická poradňa09.07.2010
Predčasná puberta u dieťaťa a jej dôsledky

Dobrý deň. Mám dcéru, ktorá má 9 rokov, bola jej zistená predčasná puberta. Dva roky užíva Decapeptyl depot. raz mesačne.

Chcela by som sa opýtať, či tieto hormonálne injekcie majú vplyv na váhu dieťaťa. Dcéra vážila v 6 rokoch 16 kg dnes má 40 kg.

Jarmila, Bratislava

Pani Jarmila,

Decapeptyl je hormonálny liek, ktorý má u vašej dcéry za úlohu pozastaviť predčasnú pubertu navodenú centrálne, teda zvýšenou funkciou hypofýzy.

Myslím, že vaša dcéra musí túto liečbu užívať a obrazne povedané je pod vplyvom tejto liečby trocha akoby v „umelom prechode", teda príznaky môžu byť podobné.

Jedným z nich môže byť aj prírastok hmotnosti. Po vysadení liečby sa váha môže čiastočne, alebo úplne vrátiť k pôvodnému obrazu alebo aj nemusí. Táto liečba predurčuje deti aj k zvýšeniu telesnej výšky v budúcnosti.

Liečba by sa mala ukončiť po dosiahnutí kostnej zrelosti a to je u dievčat viac ako 12 rokov, zhruba po roku od ukončenia liečby dcéra dostane prvý menzes, ktorý býva pravidelný.

Čo poradiť? Takáto liečba vyžaduje prísne individuálny prístup, jej dĺžku určuje uvedomelý lekár, zväčša detský endokrinológ - teda spoľahnime sa naňho.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa