Myslíte si, že je problém v nosnej mandli? Čo však ak nie!?

Pediatrická poradňa16.11.2009
Myslíte si, že je problém v nosnej mandli? Čo však ak nie!?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nosnú mandľu. Synovi som ju dala vybrať, keď mal tri roky, mal problém so zatekaním hlienov a nález streptokoka a k tomu rozprával nosovo.

Po vybratí sa stav zlepšil na určitý čas, ale neskôr asi po dvoch mesiacoch rozpráva opäť na nos, vôbec ho nerozumieme, začal aj chrápať v noci a vždy má otvorené ústa. Všimli si to aj v škôlke a odporúčali nás na logopédiu.

Potrebovala by som radu či opäť začať chodiť po krčnom alebo je to len prechodný stav. Mandľu sme dali vybrať v celkovej narkóze kvôli tomu aby nedorástla. Môže dorásť za taký krátky čas ako je pol rok? Ďakujem za odpoveď.

Chovancova, Prešov

Dobrý deň.

Príznaky, ako chrápanie, rozprávanie na nos, otvorené ústa, ktoré popisujete, sú príznakmi, ktoré môžu byť typické pre zväčšené nosné mandle. Ale ja by som takéto dieťa iste poslala aj do alergologickej ambulancie, pretože tieto veci môžu byť aj prejavom poruchy imunitného systému.

Vieme, že organizmus človeka nefunguje ako matematika, kde dva a dva sú stále štyri, ale každý organizmus je individuálny a reaguje po svojom. Teda teoreticky u tisíc detí nosná mandľa viac nenarastie a práve u vášho možno áno. Je veľmi jednoduché navštíviť krčnú ambulanciu, kde po minútovom vyšetrení budete poznať odpoveď na svoju otázku.

Teda ja by som u vášho dieťaťa začala na ORL ambulancii, potom ak bude potrebné imunoalergologické vyšetrenie. Čo sa týka logopédie, neviem sa vyjadriť, pretože treba počuť, ako dieťa rozpráva... či ho nerozumieť preto, že má sťažené dýchanie, alebo preto, že na svoj daný vek zaostáva vo vývine reči.

Čítajte viac: Problematika nosnej mandle 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa