Michaela, Pezinok: Nevie sa nám vykakať

Pediatrická poradňa31.03.2016
Michaela, Pezinok: Nevie sa nám vykakať

Dobrý deň,
syn má 3 roky a je bez plienok už dlhšie, krásne sa naučil behom troch dní aj na noc. Len s kakaním máme problémy, už týždeň a pol nekakal, boli sme pred cca štyrmi mesiacmi na Kramároch v BA a vybrali mu cez ritku stolicu, potom sa ešte raz doma vykakal, ale on nechce kakať do nočníka ani na záchod, sedí a tlačí, akokeby zadržiaval stolicu.

Potom keď vidím, že tlačí, tak ho nadvíhnem, on sa samozrejme hnevá a potom to vytlačí a vtedy je to naozaj veľké, tým, že kaká tak zriedka, nevieme si dať rady. Môže dostať mizerere? Je to možné aj u detí? Včera vypil pol litra kamilkového čaju a nič, vysadili sme mlieko kravské, už nevieme čo robiť, či je to psychického charakteru.

Michaela, Pezinok


Dobrý deň,
obávam sa, že vám takto naozaj nepomôžem. Zápcha je obrovský a komplexný problém a neexistuje na to jednoduchá rada. Ale určite ak sa dieťa nevie vykakať a chce kakať do plienky, tak by som mu tú plienku dala. No nepíšete to jednoznačne. Takisto nepíšete, či medzi tou návštevou nemocnice a súčasnosťou tiež boli problémy so zápchou, alebo sa problém zopakoval až po 4 mesiacoch.

Ak bolo dieťa v nemocnici pre zápchu a hroziacu nepriechodnosť čriev, tak mu predpokladám realizovali potom aj nejaké vyšetrenia. Je dôležité vylúčiť organickú príčinu, teda ochorenie, ktoré zápchu spôsobuje a následne toto ochorenie liečiť. Alebo realizovať psychologické vyšetrenie a následne aj psychoterapiu, áno, aj v detskom veku existujú psychocvičenia na nácvik kakania a vedia pomôcť. Každopádne – zmena stravy u detí trpiacich zápchou je komplexná a dlhodobá, nedá sa to pomocou pol litra čajíku.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa