Mary1007, Nové Zámky: Syn možno berie antibiotiká zbytočne

Pediatrická poradňa02.10.2014
Mary1007, Nové Zámky: Syn možno berie antibiotiká zbytočne

Dobrý deň,
chcem sa spýtať respektíve poradiť. Môj 22-mesačný syn dostal vo štvrtok antibiotiká Ospen 400, lebo podľa lekárky má anginu. Ale pri vyšetrení mal len trochu začervenane hrdlo, crp mal však vyše 50, mal teploty vtedy do 37,7 celzia. Mala som odobratý aj moč nakoľko, keď mal 5 mesiacov prekonal zápal obličiek. Ten mu dr. vyšetrila len tým obyčajným prúžkom a podľa toho bol moč v poriadku, takže sme začali podávať Ospen, a zároveň Nurofen sirup, keďže mu teplota už vychádza na 38,6.

Kedy by mali antibiotiká zabrať, teda aspoň v tom, že prestane horúčkovať? A ešte jedna vec, syn má ešte plienky a strašne mu zápachu moč. Môže to byť aj tým penicilínovým sirupom? Ešte dodám, že dosť málo pije tekutiny, aj keď nie je chorý, neprijíma veľa tekutín, ale teraz počas choroby pije ešte menej, teda okrem mlieka (hipp combiotic) to mu našťastie chutí.

Mary1007, Nové Zámky

Dobrý deň,
antibiotiká (ak sú nasadené správne) môžu zabrať aj za 24 hodín, ak hovoríme o ústupe teplôt, ale môže to niekedy trvať aj dlhšie, no spravidla do 3 dní by malo dôjsť k ústupu teplôt. Ak nedôjde, je potrebné zopakovať vyšetrenie dieťaťa, prípadne CRP. Treba si však uvedomiť, že po poklese teplôt je dôležité pokračovať v užívaní antibiotík, minimálne plných 5 – 7 dní, niekedy aj dlhšie, pretože v opačnom prípade už v budúcnosti nemusia antibiotiká pomôcť vôbec.

Pri užívaní penicilínového radu antibiotík moč charakteristicky zapácha, nie je potrebné to riešiť, zápach ustúpi po dokončení liečby. Snažiť sa o zvýšený príjem tekutín. Môžete dieťaťu kúpiť džúsik, čo bežne predpokladám nepije, možno ho vypije s chuťou, keďže ho denne nemá. Alebo mu ponúknuť nejakú „špeciálnu“ vodu. Prípadne nech vypije zvýšenú dávku svojho obľúbeného mlieka.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa