Mária, Prešov: Rozčuľuje ma, že sa pred vnučkou fajčí!

Pediatrická poradňa26.05.2014
Mária, Prešov: Rozčuľuje ma, že sa pred vnučkou fajčí!

Pekný deň prajem,
máme doma 2-týždňovú vnučku. Veľmi ma zarazilo, keď si nevesta išla vonku zapáliť cigaretu. Nezdržala som sa a nakričala som na ňu aj na syna, nech sa viac neopovážia fajčiť. Ďalšiu ranu som dostala, keď v deň krstín svatka chodila pravidelne fajčiť, a tak išla za malinkou do izby.

Myslela som, že ju od zlosti roztrhám v zuboch, chýbalo kúsok, aby som sa bola prestala ovládať. Mám jej to povedať rovno alebo sa tváriť, že to nevadí, a že ich konanie je v poriadku?

Mária, Prešov

 
Dobrý deň,
žiaľ v tomto vám asi veľmi nepomôžem. Je ťažké argumentovať, či je škodlivé pre dieťa, ak niekto kto pred chvíľkou fajčil, pretože každý má svoje vlastné svedomie a musí sa riadiť podľa neho. Do materského mlieka nikotín prestupuje len v minimálnom množstve a nemá to takmer žiadny vplyv na zdravie dojčeného dieťaťa. Ale nikotín znižuje tvorbu materského mlieka a teda matka môže mať menej mlieka a dieťatku to nebude stačiť.

Čo však omnoho omnoho viac škodí dieťatku je nikotín vo vdychovanom vzduchu, hlavne ak fajčiar vyfukuje dym na dieťa, samozrejme vo vydychovanom vzduchu matky niekoľko minút po cigarete je ho už menej a ktovie, či je ten nikotín vo vzduchu, ak je v miestnosti dieťa a niekto, kto pred 10 minútami fajčil niekde vonku. Vy však musíte rešpektovať syna a nevestu, sú to dospelé osoby, kričaním veľa neporiešite, skôr by som sa snažila zahrať na ich city a v kľude sa s nimi pozhovárala, samozrejme musíte mať vopred pripravené aj dobré argumenty.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa