Má vaše dieťa vysokú teplotu?! ...akými liekmi ju znížiť?

Pediatrická poradňa05.01.2011
Má vaše dieťa vysokú teplotu?! ...akými liekmi ju znížiť?
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať na podávanie Diazepamu v tabletke malým deťom. Moja obvodná doktorka mi pre malého predpísala Diazepam pretože mával strašne vysokú teplotu, ktorá mu neklesala ani po kombinovaní liekov od teploty (Panadol a Nurofen). Takže ako prevenciu pred febrilnými kŕčami mi kázala dávať aj Diazepam keď má teplotu nad 39 stC. Je to možné?

Pýtam sa preto, nie žeby som neverila svojej obvodnej lekárke, ale momentálne sa rozvádzame s manželom a on ma obvinil s používania Diazepamu tabletky pri teplote, že vraj si dopujem dieťa liekmi ktoré nesmie.

Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Môžem mu normálne dávať tabletku Diazepamu, keď má takú vysokú teplotu ako prevenciu pred kŕčmi? (malý má 24 mesiacov a váži 15 kg)

Vopred veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď

Mirka, Žilina

Milá Mirka,

Obvodná lekárka postupovala správne. Pri teplotách sa deťom odporúča podávať Diazepam ako prevencia proti kŕčom. Nezáleží na tom, v akej forme, či v tabletkách, či vo forme čípkov. Dokonca sa podáva už aj pri teplote 38,5 stC, hlavne deťom starým 6 - 24 mesiacov. Môžete ho podať aj 2- 3 krát denne, samozrejme v dávke prislúchajúcej pre daný vek a hmotnosť.

Pri teplote sa neodporúča kombinovať lieky proti teplote, teda treba podávať buď Paralen alebo Nurofen. Ja osobne by som svojim deťom nepodávala Nurofen ako liek prvej voľby, zvolila by som Paralen - je to liek s nižšími možnými nežiadúcimi účinkami.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa