Kedy začať dieťa prikrmovať?

Pediatrická poradňa10.09.2012
Kedy začať dieťa prikrmovať?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, kedy mám začať prikrmovať. Moja dcéra má 4 mesiace a skoro od narodenia jej dávam Nutrilon. (Netvorilo sa mi mlieko). Chcela by som už začať postupne skúšať dávať na obed zemiakové pyré. No neviem, či už je čas. Nechcem sa ponáhľať, len ma to zaujíma, kedy je ten správny čas, aby som jej nejako neublížila. Váži už 5750g a mlieka vypije na každé kŕmenie 120 ml. Ďakujem za odpoveď.

Veronika, Spišská Nová Ves
 
Dobrý deň,
v prípade, že dieťa nie je dojčené, je možné po ukončenom 4. mesiaci začať prikrmovať. Ideálne je začať zemiakom alebo mrkvou. Nezabúdajte však aj zhodnotiť psychomotorický vývoj dieťaťa, teda podávať príkrmy lyžičkou v tom prípade, ak dieťa sedí, alebo aspoň v polosede v lone matky dokáže prehĺtať.

Neponáhľajte sa s príkrmami v zmysle viac druhov čo najskôr. Pridajte jeden druh príkrmu, napr. mäkko uvarený zemiak roztlačený v mlieku, ktoré dieťa pije. Po 5-7 dňoch, ak si dieťa na príkrm zvykne, pridajte druhý príkrm, napr. mrkvové pyré.

Po čase už môžete podať príkrmy aj spolu, napríklad mäsový vývar so zemiakom a mrkvou. V malom množstve pridávate aj múku. Tento môj postup je iba návrhom, existujú aj iné alternatívy, je na vás, ako sa rozhodnete. Nezabudnite, že pri prvom kŕmení je aj pár lyžičiek úspechom, buďte trpezlivá.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa