Črevná malabsorpcia a alergia na bielkovinu kravského mlieka. Môže to mať súvis?

Pediatrická poradňa08.01.2010
Črevná malabsorpcia a alergia na bielkovinu kravského mlieka. Môže to mať súvis?

Dobrý deň, chcem sa opýtať takú vec: bola som si dať urobiť krvný obraz, liečila som sa na anémiu, teraz mám hladinu železa v poriadku.

Môj doktor mi robil aj iné testy ešte v januári 2009 a črevná malabsorpcia mi vyšla 2,9 a nad 1,1 je pozitívna. Čo to pre mňa znamená?

A ešte jedna vec, mala som vtedy v januári dosť problémy so žalúdkom, nebola som týždeň na veľkej potrebe, a doktor mi z testov zistil, protilátky na kravské mlieko, povedal že mlieko nech vylúčim úplne a radšej aj jogurty, syry a všetko mliečne. Potom som bola aj na gastroenterológií, aj na alergológií a obidve odborné doktorky mi povedali že mliečne výrobky mám a ako 18 ročné dievča musím jesť. Ja som teraz na vážkach. Čo si o tom myslíte?

Ďakujem za odpoveď.

Mária, Bytča

Črevná malabsorpcia znamená, že z čreva sa potrava nevstrebáva tak ako by mala, vstrebávanie pre život dôležitých látok je znížené, nedostatočné z dôvodu poškodenia sliznice tenkého čreva a tak organizmus trpí nedostatkom týchto látok.

Črevná malabsorpcia je pojem viac všeobecný a nezahŕňa presne o aké ochorenie ide, môže to byť napríklad celiakia alebo nedostatočné vstrebávanie z dôvodu intolerancie. Nie vždy je hneď na začiatku jasné, čo je presne príčinou malabsorpcie. Niekedy je to jasné skôr, inokedy vyšetrovanie trvá značne dlhšie.

K druhej otázke: protilátky proti kravskému mlieku môžu byť v krvi pozitívne aj u zdravej populácie osôb, ktorá nemá problémy s konzumáciou mlieka a mlieko nespôsobuje žiadne ťažkosti. Teda tento samotný a jediný výsledok sa nedá brať do úvahy, je dôležitý korelát s klinickým obrazom, teda napríklad črevné ťažkosti, iné prejavy alergie, kožné problémy.

U detí, ktoré trpeli v kojeneckom veku alergiou na bielkovinu kravského mlieka sa v 95 % stav upraví a alergia po 1. roku života alebo neskôr vymizne. Je však predispozícia a predpoklad na vznik inej alergie.

U osôb, u ktorých pretrváva alergia na bielkovinu kravského mlieka s klinickými príznakmi je potrebné vylúčiť zo svojho jedálneho lístka potraviny obsahujúce túto bielkovinu, teda mlieko, syry, jogurty atď. Dôležité bielkoviny a vápnik sa potom musia nahrádzať v inej strave, a to mäso, strukoviny... vysoký obsah kalcia má napríklad mak, teda sa odporúča makový pokrm aspoň jeden krát týždenne.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka sa však často zamieňa s intoleranciou laktózy. V tomto prípade organizmus toleruje iné mliečne výrobky okrem čerstvého mlieka, a teda syry, jogurty, či napríklad kefírové mlieko.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa