Antikoncepcia zvyšuje riziko NCMP: Pravda, či fáma?

Gynekologická poradňa29.03.2011
Antikoncepcia zvyšuje riziko NCMP: Pravda, či fáma?

Dobrý deň, robím na nervovom odd. FN v TT a v poslednom čase je veľmi veľa cievných príhod, mladých žien, ktoré brali antikoncepciu. Učili sa znova hovoriť, chodiť, fungovať, proste hrôza. A mnohé neboli ani fajčiarky.

Zľakla som sa, lebo ja beriem HAK rehulon 5 rokov a nikdy mi nerobila žiadne problémy, navyše som fajčiar. Kolegyne mi povedali, aby som HAK okamžite vysadila a prešla na nejaké čípky Pharmatex. Mne však ide o spoľahlivosť, viem, že HAK je najspoľahlivejšia, ale bojím sa rizika NCMP. Ale na druhej strane sa bojím aj tehotenstva.

Taktiež by som rada vedela, či sa spolu s tými čapíkmi dá používať lubrikačný gél, lebo bez neho ja fungovať nedokážem. V príbalovom letáku je napísané, že nič intravaginálne sa nesmie s čipkami kombinovať. Poradili by ste mi prosím?? Posledný blajster doberiem, ale neviem, čo potom. Ďakujem

Tamara, Trnava

Milá Tamara, ak užívate hormonálnu antikoncepciu s nízkym dávkovaním máte menšiu pravdepodobnosť komplikácií. Ak sa obávate o svoj zdravotný stav, hlavne NCMP - potom by bolo vhodné navštíviť hematologickú ambulanciu a nechať sa vyšetriť, či u vás nie je trombofilný stav, o ktorom nemusíte vedieť. Je to dedičné, ak máte v rodine napr. NCMP, embóliu alebo trombózu o to je vyššie riziko, že sa to môže vyskytnúť aj u vás. Preto sa informujte u hematológa, ktorý vám môže toto vyšetrenie na trombofilný stav urobiť.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa