Červenáte sa? Možno trpíte začínajúcou ružovkou

Dermatologická poradňa07.06.2011
Červenáte sa? Možno trpíte začínajúcou ružovkou

Dobrý deň, mám 19 rokov a už asi 3 roky ma trápi môj nos. Pri akejkoľvek námahe, teple či zime, alebo aj strese začne červenať. Dokonca aj keď si dám teplú polievku začne sám od seba červenať a niekedy to trvá aj pol hodinu kým červenanie úplne zmizne. Dosť mi to začína vadiť, pretože je to veľmi nepríjemné. Vyzerá to akoby som mala odtlačené okuliare a je to dosť viditeľné.

Na internete som si našla niečo ako cievny laser, ktorý by zničil rozšírené cievky a tak zabránil červenaniu. Len neviem, čo je na tom pravdy. Na mastičky, či podobné veci neverím, myslím že to treba liečiť z vnútra pokožky. Prosím o radu. Som fakt zúfalá. Ďakujem

Natália, Bratislava

Drahá Natália, chápem Vás, že problém s červenaním nosa je pre Vás nepríjemný, ale určite by ste mala vyhľadať dermatológa, pretože jedine on môže zhodnotiť stav Vašej pokožky a určiť diagnózu.

Na základe popisu možno predpokladať, že ide o začínajúcu rosaceu /ružovku/. Je to veľmi časté ochorenie kože, ktoré postihuje najmä nos, líca, bradu i čelo. Spočiatku sa prejavuje len prechodným začervenaním, neskoršie sa objavujú drobné žilky - tzv. cievna forma. Neskôr sa môžu objaviť zapálené vyrážky a hnisavé pupienky - zápalová forma. Príčina ochorenia nie je jednotná. Veľmi často sú to ochorenia zažívacieho traktu /žalúdok, žlčník../ Často je príčinou aj dedičná predispozícia k tejto diagnóze, vysoký krvný tlak i kožné mikróby.

Je vhodné sa vyvarovať korenených jedál, horúcich nápojov, alkoholu. Nie je vhodný pobyt v horúcom prostredí /sauna/, ba ani prílišný chlad tomuto ochoreniu neprospieva. Rozhodne odporúčam používať ochranné krémy v UV filtrom, chrániť sa pred priamym slnečným žiarením. Pri ošetrení pleti nie je vhodné užívať agresívne prípravky s obsahom alkoholu, nedráždiť pleť masírovaním, peelingom, neužívať mydlá, laky na vlasy ani príliš aromatizované spreje.

O výbere vhodnej kozmetiky sa poraďte so svojím dermatológom. V lekárňach je k dispozícii na tento typ pleti široká škála voľne predajných prípravkov. Moderné liečivá dokážu túto diagnózu udržať pod kontrolou. Čím skôr začnete s liečbou, tým lepšie.

O použití cievneho lasera musí rozhodnúť dermatológ. Laser rieši iba cievky, nie príčinu ochorenia. Natália, nebuďte zúfalá, iste to spolu s Vašim dermatológom zvládnete.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa