Bolestivé afty na jazyku: Prečo vznikajú a ako sa liečia

Dermatologická poradňa17.06.2011
Bolestivé afty na jazyku: Prečo vznikajú a ako sa liečia

Dobrý deň, asi pred týždňom som si na hrote na špici v strede jazyka našla nejakú boľavú vyrážku. Myslela som, že mi časom zmizne, ale nestalo sa tak. A tak som sa ju včera pokúsila nejako vytlačiť, ale nepomohlo to. Ešte viac ma bolí jazyk a občas aj horné podnebie úst a tvorí sa mi stále viac a viac slín...

Neviem čo mám robiť. Môžete mi pomôcť? Prosím, poraďte mi. Za vašu odpoveď vám už teraz veľmi pekne ďakujem.

Zuzana, Prešov

Milá Zuzana, problém, s ktorým sa zveruje je skutočne nepríjemný. Pravdepodobne pôjde a bolestivé defekty /afty/ na jazyku alebo sliznici dutiny ústnej. Vyskytujú sa buď jednotlivo alebo sú mnohopočetné.

Príčinou vzniku bývajú infekcie, užívanie liekov, zažívacie ťažkosti. Veľmi často vznikajú aj po uhryznutí, stomatologickom výkone, po horúcich jedlách, dráždivých jedlách, pri užívaní rôznych pochutín. Sú sprevádzané výraznou bolestivosťou a tvorbou slín. Hoja sa 1-2 týždne.

V liečbe sa odporúčajú protizápalové výplachy /repík lekársky, šalvia../ Pred jedlom prípravky s obsahom anestetika. V lekárňach dostanete celú škálu voľno predajných prípravkov.

Milá Zuzana, ak by sa situácia zopakovala je skutočne nutné hľadať príčinu a poradiť sa so svojim stomatológom a dermatológom.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa