Škôlka bez strachu? Choďte si ju s dieťaťom predtým pozrieť

Škôlka bez strachu? Choďte si ju s dieťaťom predtým pozrieť

Aj vy sa chystáte prvýkrát dať svoje dieťa do kolektívu alebo do školských lavíc? Niektoré deti si zvyknú rýchlo, s inými bude problém. Poradíme vám, ako sa najlepšie pripraviť.

Škôlka bez strachu
Deti sa zvyčajne tešia na kamarátov, na hračky, na učiteľku, ani vám ráno nestihnú dať pusu a už sú v triede. Mnohé sa síce spočiatku do škôlky tešia, ale keď zistia, že tam nebudú iba jeden či dva dni, začnú ju odmietať.

PRÍPRAVA na zmenu
Ešte pred prvým dňom v škôlke dieťa na zmenu pripravte. Dostatočne skoro mu hovorte o škôlke, o učiteľkách, o tom, že bude s deťmi jesť a hrať sa s nimi. Dieťa musí vedieť, že ho v škôlke nečaká nič zlé. „S dieťaťom sa rozprávajte o tom, čo ho v novom prostredí čaká. Môžete sa ísť pozrieť na škôlku a môžete sa hrať na škôlku doma,“ radí psychologička Silvia Langermann a pokračuje: „Dôležité je, aby ste sa aj vy pripravili na škôlku. Často sú to práve rodičia, ktorí majú strach. Ak nedôverujete učiteľke, je pravdepodobné, že ani dieťa jej nebude dôverovať,“ hovorí psychologička.

SKÚŠAJTE odlúčenie
Dieťa sa musí vedieť istý čas zaobísť aj bez vás. Na nácvik odlúčenia stačí zopár hodín strávených u babičky, kamarátky či u susedy. Musí zistiť, že ste ho síce niekam „odložili“, ale vždy sa poň vrátite. Zvykajte ho na detský kolektív. Postačia na to detské ihriská, kde sa stretne s rovesníkmi. Deti, ktoré majú túto skúsenosť za sebou, lepšie vnikajú do kolektívu v materskej škole. Ak zistíte, že vaše dieťa na odlúčenie pripravené nie je, teda po vašom odchode od susedy usedavo plače, asi nie je na škôlku zrelé.

Kráľovskí miláčikovia! Komu patria tieto nádherné detičky? (FOTO)

Nesiľte to!
Ak u susedy alebo kamarátky prestane po čase plakať, nemusí to znamenať, že sa upokojilo. Možno len prestalo navonok prejavovať emócie, ale problém sa nevytratil. Psychologička tvrdí: „Uvedomte si, že dieťa nemusí chodiť do škôlky. Ak s ňou má dlhodobo problémy alebo sa s jeho odchodom do škôlky neviete vyrovnať vy, je úplne v poriadku, ak sa mu budete venovať doma alebo v iných zariadeniach.

I ľahko prebiehajúce ochorenie môže mať u detí vážne následky

Autor: mm, jb, zp
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite