Silná menštruácia: Riziko neplodnosti?

Silná menštruácia: Riziko neplodnosti?

Ani zďaleka nie všetky ženy sa môžu pochváliť bezproblémovou a pravidelnou menštruáciou. Menštruácia znamená pre mnohé z nás nepríjemných pár dní v mesiaci, ktoré sú sprevádzané bolesťami, podráždenosťou, nafúknutým bruškom a určitým nepohodlím.

Niektoré ženy sa každý mesiac doslova hrozia „svojich“ dní, nakoľko ich trápi veľmi silná menštruácia. Tento problém však nemusí byť len nepríjemnou súčasťou života, ale môže byť aj jedným zo znakov neplodnosti.

Menorrhagia
Nejedna žena vyhľadá gynekológa z dôvodu silnej menštruácie. Čo je to však silná menštruácia? Charakterizuje ju strata krvi viac ako 80 ml za jeden cyklus, trvanie viac ako sedem dní, nutnosť meniť vložky alebo tampón i každú hodinu a často tiež dochádza k vylučovaniu krvných zrazenín. Žena neraz zažíva i bolestivé kŕče a krvácanie medzi cyklami, pričom môžu byť prítomné i ďalšie príznaky.

Tento stav sa nazýva menorrhagia. Pokiaľ sa u vás silnejšie krvácanie počas menštruácie objaví raz za čas, nemusí to ešte nič znamenať, no ak krvácate silno každý mesiac, je to iste dôvod na návštevu lekára. Ak máte takýto problém a zároveň túžite po dieťatku, môže to byť tiež jedna z prekážok, hoci len málo žien si túto spojitosť uvedomuje.

Neplodná?
Silná menštruácia môže mať mnoho príčin a môže byť signálom problémov s plodnosťou. Príčinou totiž v nejednom prípade býva endometrióza  alebo rôzne abnormality maternice či nesprávna funkcia vaječníkov. Endometrióza  je stav, kedy sa malé čiastočky tkaniva maternice  nachádzajú aj mimo tela maternice a je dnes veľmi častou príčinou neplodnosti u žien.  

Šance?
Samozrejme to, že máte silné menštruácie, nemusí nutne znamenať, že bábätko mať nebudete. Veľa závisí od samotnej príčiny tohto stavu, ako aj od množstva ďalších faktorov.

V každom prípade ale treba myslieť na to, že často sa opakujúca silná menštruácia  (teda nie len raz za pár mesiacov), by mala nasmerovať vaše kroky k lekárovi.

Nenechajte si nahovoriť, že po určitom veku (zvyčajne sa hovorí o hranici 30 rokov), je normálne, ak krvácate silno a máte ďalšie s tým spojené problémy. Možno je to časté, no nie celkom s kostolným poriadkom. Preto sa oplatí radšej zaklopať na dvere gynekologickej ambulancie.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite