Šiesty mesiac tehotenstva

Šiesty mesiac tehotenstva

21. - 24.týždeň

Týmto mesiacom končíte druhý trimester. Mali by ste začať zvažovať, v akej pôrodnici chcete svojho potomka priviesť na svet. Chôdza sa pre vás bude stávať obtiažnejšia, takže dlhé vychádzky po obchodíkoch či v prírode sama rada časom obmedzíte. Pokiaľ ste teda ešte nezačali so zháňaním výbavičky, mali by ste to urobiť čo najskôr.

1. Návšteva gynekológa

Opäť vás čaká meranie tlaku, zisťovanie váhy a testovanie moču. Lekár vás zase vyšetrí a počúvne si bábätko. Mali by ste dostať žiadanku na druhý veľký ultrazvuk. Ten by ste mali absolvovať okolo 30. týždňa tehotenstva, bližšie sa o ňom zmienim v článku o ôsmom mesiaci.

Nehanbite sa spýtať lekára aj na intímne záležitosti. Hlavné je, aby vaše tehotenstvo prebiehalo v poriadku. Ak máte otázky, môžete si nájsť súkromnú pôrodnú asistentku, ktorej sa môžete kedykoľvek zveriť a nechať si vysvetliť to, čo vás zaujíma.

Lekár sa vás už možno spýta, či máte vybranú pôrodnicu. Pokiaľ nie, je čas nad tým začať uvažovať a starostlivo vyberať. Výberu pôrodnice by mala predchádzať vaša úvaha, akým spôsobom chcete rodiť.

Pokiaľ váhate medzi viacerými pôrodnicami, nie je nič jednoduchšie, než sa spýtať na skúsenosti od kamarátok, známych či pôrodnej asistentky.

Do predbežne vybratých pôrodníc sa môžete ísť pozrieť. Personál vás prevedie po pôrodnom sále a ukáže vám aj oddelenie šestonedelia. Pokiaľ aj napriek tomu budete váhať, hoďte si korunou. To najdôležitejšie predsa je, že čakáte krásne a zdravé bábätko, nie?

2. Ako rastie

Jeho koža je zvraštená. Vyzerá, ako by bola dvakrát väčšia než on sám. Ale nemajte obavy. Než porodíte, dorastie do nej. Zatiaľ nemá tukové zásoby. Je chudý a celý červený. Na dlaniach rúk má drobné ryhy. Viečka sa začínajú oddeľovať od očí. Maternica by mala vystúpiť k pupčeku.

Pokiaľ čakáte chlapčeka, jeho semenníky už produkujú testosterón, to mu vydrží do konca života. Proste chlapi, veď ich poznáte. Ak máte v brušku princeznú, stále pokračuje vývoj vonkajších aj vnútorných pohlavných orgánov.

Váš drobček dobre počuje. Pretože viac vníma vysoké hlasy, skôr počuje ten ženský. Ako asi vníma zvuky? Predstavte si, že ste pod vodou a niekto vám niečo hovorí, asi tak vás vaše bábätko počuje. Preto mu rozprávajte, spievajte a zapojte aj vášho partnera! Váš miláčik už dokáže spoznať jeho hlas medzi ostatnými zvukmi. Môžete napríklad partnera požiadať, aby vám natrel bruško krémom a pritom rozprával niečo pekné bábätku.

V jeho maličkých pľúcach rastú ešte nezrelé priedušky a pripravujú sa na spontánne dýchanie po pôrode. Keďže má v maternici dostatok miesta, robí tam skutočné kotrmelce. Preto sa nedivte, že so sebou občas tak hádže. Pokiaľ ucítite pravidelné šklbanie, to len štikúta. Dôjde k tomu, keď si "logne" viac vody, než by mal. Za pár minút ho to prejde.

Na konci piateho mesiaca váži cca 300 gramov, na konci šiesteho dvojnásobok! Do dĺžky narastie o cca 5 centimetrov. Takže koncom tohoto mesiaca bude merať približne 30 centimetrov.

3. Aké zmeny vás čakajú

Aj naďalej budete naberať na váhe, optimálny prírastok sú dva kilogramy. Pokiaľ vás trápi, že ste pribrali viac, snažte sa obmedziť stravu plnú tukov a cukrov. Každopádne je lepšie mať kilo navyše než sa stresovať pohľadom na ručičku na váhe.

Od dvadsiateho týždňa tehotenstva sa vám v prsiach začne tvoriť kolostrum - hustá tekutina s vysokým obsahom bielkovín. Materské mlieko ho nahradí až zhruba tretí deň po pôrode.

Pokiaľ máte vpadnuté či ploché bradavky, je čas s nimi začať niečo robiť, aby ste mohli dobre dojčiť. Na trhu sa predávajú tzv. formovače prsných bradaviek. Fungujú na báze podtlaku. Pravidelným používaním sformujú bradavky.

Pretože sa vám prsia stále nalievajú, zaobstarajte si kvalitnú podprsenku s pevnými ramienkami. Nielen, že vám bude držať prsia, ale široké ramienka sa vám nebudú zarezávať do ramien.

4. Tipy na záver

Ak plánujete cestu za hranice, počítajte s tým, že možno budete mať problém s poistením. Poisťovne sa totiž boja možného predčasného pôrodu v cudzine, ktorý by ich stál hromadu peňazí.

Ak pôjdete niekam k vode, zistite si najskôr jej kvalitu. Zápaly v tehotenstve sú totiž častým a nepríjemným javom.

Nevystavujte sa priamemu slnku. Vaše bruško by rozhodne malo byť dobre natreté opaľovacím krémom s vysokým faktorom a navyše ľahko zakryté. Majte po ruke vždy dostatok vody a niečo malé na jedenie, aby ste zabránili prípadným nevoľnostiam. Zvoľte pohodlnú a vzdušnú obuv. To platí aj o spodnom prádle.

Ak nemáte čo robiť, zájdite ku kaderníkovi či pre dlho vyhliadnutú kabelku. Starajte sa o seba a tehotenstvo si poriadne užívajte. Zaslúžite si to.

Želám vám pohodové tehotenstvo a materstvo.

Autorka pôsobí ako privátna pôrodná asistentka www.porodni-asistentka.cz

Otázky môžete zasielať na autorkin email. Autorka neručí za zodpovedanie všetkých otázok.

Autor: Tereza Málková, DiS.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite