Sexuálne traumy: Aké sú najčastejšie ženské zábrany pri sexe?

Sexuálne traumy: Aké sú najčastejšie ženské zábrany pri sexe?

Milovanie okrem toho, že slúži k zachovaniu rodu, má v živote človeka nezastupiteľný význam z hľadiska zlepšovania nálady, psychickej pohody či fyzického zdravia. Aby sme z neho dokázali vyťažiť všetky benefity, ktoré ponúka, potrebujeme byť uvoľnení a pozitívne naladení. Často však tomu bránia rôzne vnútorné zábrany, ktoré nie je vždy ľahké prekonať.  

Negatívny vzťah k vlastnému telu
Keď sa budete pred a počas milovania stresovať, či máte dokonale oholené nohy, či vaše prsia by nemali byť o trochu väčšie alebo menšie alebo stehná štíhlejšie, nikdy si neužijete sex v celej jeho kráse. Navyše hrozí riziko, že upozorníte na svoje „nedostatky“ partnera, ktorý ich predtým vôbec ako nedostatky nevnímal. Máte pravdu, mať sa rada a milovať svoje telo, aké je, nie je vôbec jednoduché. Dôležité je zmeniť uhol pohľadu. Uvedomovať si svoje prednosti a pomôcť si inými prostriedkami. Sexi spodným prádlom, podväzkami, korzetom, push-upkou. Verte, že muži to „žerú“.  

Hanblivosť v intímnej komunikácii
Sexuálny súlad medzi partnermi nie je v žiadnom prípade automatický. O tom, čo vám robí dobre a čo vám v sexe prekáža potrebujete komunikovať, aby ste z neho obaja vydolovali pre seba maximum. Partnerovi musíte povedať, po čom túžite, nebojte sa mu viesť ruku na miesta, kde vás to maximálne vzrušuje, pozvite ho pozrieť si erotický film, z ktorého môžete čerpať inšpiráciu. Nebojte sa komunikovať slovom či dotykom, je to rovnako dôležitá súčasť milovania ako samotný sex. 

8 znakov, že tohto chlapa už netreba meniť

Bolesť pri sexe
Ak vás trápi akákoľvek fyzická zábrana, nepodceňujte to. Ženy totiž oveľa viac trpia rôznymi typmi fyzických bolestí, preto sa nehanbite vyhľadať gynekológa, ktorý vám môže pomôcť. Prispeje to nielen k vlastnému pozitívnemu prežívaniu milovania, ale urobíte veľa aj pre svoje zdravie či prípadné materstvo.   

Odpor k niektorým sexuálnym aktivitám
Každému z nás je v sexe niečo príjemnejšie a niečo menej príjemné. No to, čo je príjemné jednému, nemusí byť automaticky príjemné druhému. Zároveň platí, že málokedy sa stretnú partneri, ktorí preferujú rovnaké aktivity a zároveň rovnaké odmietajú. Veľakrát je to o kompromise, komunikácii, hľadaní možností ako si vyjsť v ústrety. Nikdy by to nemalo byť o tom, že si nasilu presadíme nejakú aktivitu len preto, lebo nám sa páči. Ak budeme k sebe úprimní a budeme sa tolerovať, existuje väčšia šanca, že si trúfneme vyskúšať aj niečo, voči čomu máme zábrany.  

Neskúsenosť v sexuálnej oblasti
Jednou zo zábran je neskúsenosť, respektíve návrat k sexu po dlhotrvajúcej odmlke v sexuálnom živote. Ženy vtedy prežívajú stres, hanbu, trému a množstvo iných emócií, ktoré vyplývajú z vnútorných otázok týkajúcich sa toho, či budú dostatočne „šikovné a zručné“ alebo či sa vedľa nich muž nebude nudiť. Takto zmýšľajúce ženy sú samé pre seba väčším strašiakom ako samotný sex.  

Preberanie iniciatívy
Niektoré ženy majú zábrany prebrať v sexuálnej oblasti iniciatívu, pretože inklinujú k názoru, že aktívni majú byť muži. Tvrdia, že žene sa nepatrí byť aktívnou, aby nepôsobila ako ľahká korisť, čo neraz vyplýva z tradicionalistickej výchovy. Niekedy sa tento názor prenáša do samotného vzťahu a žena má zábrany začať ako prvá čo i len s maznaním, nieto so samotným sexom. Samozrejme, veľa závisí aj od temperamentu. Keď situáciu vezmete do svojich rúk budete to práve vy, kto bude diktovať tempo a nebudete len tá, ktorá sa iba prispôsobuje.  

Sexuálne traumy
Za blokmi, ktoré znemožňujú prežívať sex ako pozitívny stimul môžu byť prežité sexuálne traumatické situácie (znásilnenie, zneužívanie v detstve, zlyhanie,...). V takom prípade je nevyhnutná pomoc odborníkov – psychoterapeutov, ktorí dokážu žene pomôcť v novonadobudnutí sexuálneho sebavedomia a vyrovnania sa s traumou.

Dá sa nevera skutočne odpustiť? Je šanca vzťah uzdraviť?

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite