S manželom pracujeme v jednej firme. Ako zvládnuť „ponorku“?

S manželom pracujeme v jednej firme. Ako zvládnuť „ponorku“?

Napadlo vám niekedy, aké by to bolo pracovať s manželom na jednom pracovisku? Vidieť sa s nim nielen doma, ale aj 8 hodín v práci? Psychológovia vravia, že to nie je najľahšia situácia. Hlavne vtedy, ak sa nedokážu dohodnúť na základných pravidlách, ktorých dodržiavanie je v tejto situácii nevyhnutné.

Ak sa vám prelína rodinný život s firemným a negatívne to ovplyvňuje vaše životy, ak doma máte konflikty kvôli práci a v práci kvôli domácnosti, je najvyšší čas porozmýšľať nad iným pracovným zaradením.

Rodinné problémy na pracovisko neťahajte!
Nie je to vôbec jednoduché, ale musíte sa dohodnúť, že v práci nebudete riešiť rodinné záležitosti. Ako náhle prekročíte prah firmy, ste kolegovia, ktorí majú spoločne riešiť iba pracovné veci. K partnerským veciam sa opäť môžete vrátiť až doma.

Neťahajte domov pracovné starosti!
Samozrejme, platí to aj naopak. Keď sa objavia pracovné problémy, ich riešenie musí počkať do nasledujúceho dňa v práci. Keby ste mali problém s iným kolegom, musíte počkať do nasledujúceho dňa, lebo doma s ním nie ste. Ak sa na niečom v práci nezhodnete, nepreberajte to ani v kuchyni za stolom, ani v spálni v posteli. Maximálne by to narušilo váš súkromný život.  

Vieme, koľko sexu je v manželstve tak akurát (aby bol pokoj)

Pozor na to, ak je váš partner šéf!
Neverili by ste, ako pozorne si vás všímajú všetci kolegovia, či náhodou nemáte špecifické výhody len preto, že ste šéfova partnerka. Dávajte si pozor na to, čo všetko o svojom partnerovi poviete kolegyniam, lebo on je iba ich šéfom. Ak im budete rozprávať ako vás včera naštval a v posteli to tiež nebolo bohvieaké terno, znížite jeho autoritu na minimum. Navyše, ak sa to dozvie (lebo nikdy neviete, ktorá „dobrá duša“ mu to povie, aby vás rozoštvala), krachne vám partnerský vzťah, zamestnanecký pomer, kamarátstva s kolegyňami a ktovie čo ešte.

Vzájomné manželské konflikty neriešte pred kolegami
Je pochopiteľné, že nemôžete mať na všetko 24 hodín rovnaký názor. Rozdiel medzi kolegami či nadriadeným a partnerom je v tom, že s partnerom rozprávame oveľa otvorenejšie, priamejšie a veľakrát bez servítky. Preto hrozí riziko, že na porade alebo pred kolegami v kancelárii si dovolíme partnerovi veci povedať takým spôsobom, ktorý by sme v prípade kolegu nikdy nepoužili. V takom prípade radšej partnera vyzvite, aby s vami vyšiel na chvíľu von alebo do inej miestnosti, kde budete osamote.

Pracujte aj samostatne
To, že ste zamestnaní v jednej firme ešte neznamená, že ste siamské dvojčatá. Ak je to len trošku možné, vymedzte si svoj vlastný priestor. Doma je to trochu iné, tam ste pár. V práci ste dve individuality, ktoré majú právo na svoj osobný priestor a samostatnú prácu.

Neizolujte sa od ostatných
Obaja si potrebujete uvedomiť, že v práci stretávate viac ľudí, nielen svojho partnera. Ak máte tendenciu ísť všade spolu, na obed, na cigaretku, na desiatu, na kávu, mali by ste začať rozvíjať kolegiálne vzťahy aj s inými kolegami. Neizolujte sa od ostatných, ale naučte sa vytvárať vzťahy s inými aj samostatne. Je to dôležité pre váš vlastný rozvoj a sebavedomie. Na obed môžete ísť s kolegyňami a on s kolegami. Budete si nielen cennejší, ale budete mať aj viac tém na rozhovory.  

Nezabúdajte na vlastný voľný čas
Ak dvaja partneri spolu nepracujú, snažia sa svoj voľný čas zosynchronizovať a dovolenku si berú, aby boli spolu. Vy sa niekedy ocitnete v opačnej situácii. Nezabúdajte na seba a venujte sa záujmom, ktoré vás potešia a zredukujú riziko „ponorkovej choroby“. Vezmite si niekedy voľno iba pre seba, nemusíte všetko zdieľať iba so svojím manželom. Verte, že čas, ktorý strávite oddelene je potrebný a na partnera sa budete viac tešiť.

Prečo by ste svojho manžela nemali príliš obskakovať?

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite