Roaming nie je zadarmo: Aby vám neprišla nepríjemne vysoká faktúra?

Roaming nie je zadarmo: Aby vám neprišla nepríjemne vysoká faktúra?

Od polovice júna v štátoch Európskej únie telefonujete, esemeskujete aj využívate internet po novom. Za tieto služby platíte toľko, ako keby ste boli doma. To však neznamená, že máte všetko zadarmo. Viete, na čo si treba dávať pozor, aby vám neprišla nepríjemne vysoká faktúra?

Roaming totiž nezrušili. Bez neho by ste v zahraničí zo svojho mobilu nemohli zavolať ani poslať správu. Za komunikáciu v Európskej únii, v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande zaplatíte rovnakú cenu ako doma.

Ujasnite si, aké podmienky pre vás platia. Podľa nových pravidiel euroroamingu voláte v krajinách Európskej únie za rovnakých podmienok ako na Slovensku. To znamená, že každý zákazník komunikuje podľa špecifických podmienok, ktoré sa viažu na jeho paušál. Po prečerpaní voľných minút v rámci Únie platíte za komunikáciu tak, ako keby ste doma volali do cudzej siete.

Ste naozaj v Únii?
Nezabúdajte, že nie celá Európa je súčasťou Európskej únie. Regulované ceny sa nevzťahujú na zvyšné európske krajiny. Ak cestujete na dovolenku do zahraničia, overte si, či sú regulované ceny pre vás naozaj najvýhodnejšou možnosťou komunikácie v zahraničí. Tie totiž nie sú automaticky výhodnejšie pre všetkých. Cena, ktorú zaplatíte za komunikáciu v EÚ, závisí od toho, aký paušál či kredit využívate doma. V niektorých prípadoch je komunikácia výhodnejšia s doplnkovými cestovateľský- mi balíkmi.

Poisťovací manuál: Poistite vaše deti na prázdniny

Cestovateľské balíky sa vyplatia všade tam, kde neplatia nové pravidlá. Vďaka nim môžete komunikovať za výrazne nižšie ceny a získať ďalšie výhody. Ak ste sa rozhodli cestovať do Turecka, Egypta či navštíviť Čiernu Horu alebo Monako, ceny hovorov platíte podľa špeciálnych taríf.

Pozor na strop
Buďte opatrná, pretože neobmedzené dátové balíky sú v roamingu v rámci EÚ limitované. Zistite si, aký máte strop. Napríklad so svojím domácim dátovým balíkom môžete surfovať v roamingu, ale nie úplne bez obmedzenia. Po prečerpaní určitého objemu dát vám operátor bude účtovať roamingový príplatok. Preto si overte, ako dlho môžete svoj paušál používať v zahraničí.

Máte poriadok vo financiách? Naučíme vás orientovať sa vo svete peňazí

Báječná rada
Vopred si overte ceny platné pre „svoju“ destináciu, aby ste sa nedočkali zbytočne vysokej faktúry

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa

Neprehliadnite