Prvý mesiac tehotenstva

Prvý mesiac tehotenstva

Dva pomerne nebezpečné protiklady sú typické pre začiatok tehotenstva - žena o drobčekovi nevie, ale svojim správaním ho v tomto období ovplyvňuje najviac. Trápiť sa tým ale nemá zmysel - tak už to príroda proste zariadila a zrejme aj vaša mamička, milá čitateľka, v prvom mesiaci vypila pohárik niečoho ostrejšieho či fajčila.

Kto tam bude prvý?!

Každé tehotenstvo začína oplodnením. My sa venujme klasickému (a pre väčšinu žien aj mužov najpríjemnejšiemu) spôsobu počatia. Pri ejakulácii sa uvoľní dva až päť mililitrov semena, ktoré obsahuje desiatky miliónov spermií. Pri ovulácii sa obvykle uvoľní jedno vajíčko a putuje vajíčkovodom. Prvé spermie preniknú do vajíčkovodu už hodinu po súložení! Pokiaľ teda holdujete niekoľkým "číslam" za noc, môže byť váš partner pri ďalšom styku už oteckom a vy mamičkou.

Spermie si zachovávajú schopnosť preniknúť do vajíčka ešte 26 hodín aj dlhšie po súložení. Vajíčka strácajú schopnosť byť oplodnené asi za 12 hodín po ovulácii. Po oplodnení vajíčka je už rozhodnuté o pohlaví plodu.

All in one

A ako taký mikroskopický plod vyzerá po mesiaci? Je menší než jeden centimeter a rozhodne nepripomína ružové bábätko - v tomto štádiu vyzerá ako embryo žaby či mloka. Má štyri žiabrové oblúky a na hlavovej časti základy miestnych orgánov (oči, uši, nos). Na výbežkoch končatín začína rásť tkanivo v budúcnosti využité na prsty.

Prečo a ako byť ohľaduplná k sebe aj plodu

Obdobie najväčšej citlivosti rodiaceho sa bábätka na vonkajšie vplyvy je medzi druhým a ôsmym týždňom po počatí, teda štyri až desať týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie. Z tohoto dôvodu je najlepšie tehotenstvo plánovať a podľa toho dodržiavať životosprávu.

Fakt, že prax je ideálu dosť vzdialená, potvrdila autorkina kamarátka Jana (35): "Úspešné ukončenie vysokej školy som s kamarátkami oslavovala až do rána. Vypili sme veľa vína, nejakú vodku a tiež sme dosť fajčili. Lenže už tri týždne som bola v tom, čo som ale nevedela. Keď som si túto oslavu neskôr uvedomila už ako informovaná mamička, zbytok tehotenstva som sa bála o zdravie dieťaťa. Peťko sa našťastie narodil úplne v poriadku, takže verím, že to jedno vyhodenie z kopýtka zdravie nepoškodilo."

Janina oslava teda žiadne následky, okrem bolenia hlavy, nemala. Jej zážitok je príkladom, že jedna trochu bujarejšia zábava nie je smrtiaca. Také správanie je však ospravedlniteľné iba vtedy, keď o svojom tehotenstve neviete!

Oveľa nebezpečnejšie než jednorázová intoxikácia je, pokiaľ nastávajúca mamička fajčí a pije dlhodobo, resp. v nadmernom množstve. V tomto prípade sa samozrejme musí, a to zdôrazňujeme so všetkou vážnosťou, okamžite prestať. Určite si pitie alebo fajčenie (aktívne aj pasívne!) odpustite aj pri podozrení na tehotenstvo - celoživotné výčitky v prípade poškodeného bábätka by ste určite mať nechceli. A samozrejme zabudnite na všetky škodlivé látky, ak ste skutočne v očakávaní.

Tiež sa v dobe tehotenstva vyvarujte styku s chorými a radšej si odpustite akcie s veľkým počtom ľudí - kino, koncerty a pod. Čo môže na prvý pohľad bežná infekcia spôsobiť? Horúčka (teplota nad 38 stupňov) zvyšuje riziko vzniku napr. defektov neurálnej trubice. To je základ nervového systému embrya, čosi ako miecha. Kvôli udržaniu správnej teploty tela sa preto neodporúča ani pobyt v saune alebo v inom nadmerne horúcom prostredí (áno, ani cesta do rovníkovej Afriky "za zdravým vzduchom" by nebola prospešná).

Aké sú zásadné látky pre zdravý vývoj plodu

Tehotenstvo vyžaduje zvýšený príjem niektorých vitamínov a minerálov a zároveň zníženie iných. Téme správnej výživy v tehotenstve sa budeme venovať inokedy. Teraz uvádzame základné látky, ktoré je nutné dostať do tela už od počiatku.

1. Kyselina listová

 • najlepšia kamarátka mamičky aj bábätka
 • celkom nevyhnutná pre zdravý vývoj plodu
 • znižuje riziko rázštepu pier až o 75 %
 • nedostatok môže spôsobiť predčasný pôrod, pôrod s nízkou hmotnosťou dieťaťa, opakované spontánne potraty a ďalšie život ohrozujúce či priamo ukončujúce nepríjemnosti
 • niektoré odborné štúdie dokázali vzťah nedostatku kyseliny listovej a vrodených vád plodu vrátane srdcových, anomálií močového mechúra a ďalších
 • nájdete ju napr. v listovej zelenine či kuracej pečienke
 • ak nechcete byť ako Pepek námorník s všadeprítomnou konzervou špenátu, siahnite v lekárni po tabletkách

2. Magnesium (horčík)

 • pôsobí preventívne proti hypotrofii plodu a preeklampsii, čo je život ohrozujúci stav pre matku aj dieťa, príznačný iba pre tehotenstvo.
 • jedzte morské ryby, zeleninu, kakao.
 • pokiaľ dáte prednosť tabletkovej forme, môžete si od lekára nechať predpísať Magne B6. Alebo si vyberte v lekárni niektorý z voľne predajných potravinových doplnkov.

3. Železo

 • možno neuveríte, ale priemerne každá druhá tehotná trpí nedostatkom železa (anémiou). Chudokrvnosť zažila i autorka tohoto článku, a to aj keď jedla multivitamínové preparáty. Pomohli jej až špeciálne lieky.
 • nájdete ho v mäse, vnútornostiach, strukovinách, žĺtku

Záver

Nezabudnite, že v prvých mesiacoch sa z malých buniek formuje základ tela aj duše. Preto kontrolná otázka na záver - čo ešte nepatrí do životosprávy okrem cigariet, alkoholu a infekcií? No predsa stres! Tak si ten prvý mesiac užite v kľude a pohode.

Autorka pôsobí ako privátna pôrodná asistentka www.porodni-asistentka.cz

Otázky jej môžete posielať na jej email.

Autor: Tereza Málková, DiS.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite