Prvá pomoc pri bolesti zubov

Prvá pomoc pri bolesti zubov

Máte pocit, že vám od bolesti zubov praskne aj samotná hlava? Tí, ktorých bolesť zubov chytí párkrát do roka vedia, aké muky vie spôsobiť chrup. A správa, že váš zubár je na dvojtýždňovej dovolenke, akoby bolesť zubov ešte viac stupňovala.

Zubný kaz spočiatku nebolí – to je známy fakt, ktorý v sebe skrýva nepríjemný tón. Takže kým sa nazdávame, že s našim chrupom je všetko v poriadku, baktérie sa činia len čo je pravda. Postupne útočia na zubnú sklovinu a z malého bieleho miestečka na zube je čoskoro diera ako hrom. Kým však dáte zubokazným baktériám šancu zájsť až tak ďaleko, určite vyhľadajte stomatológa.

Zubár je váš priateľ
Hoci mnohí ľudia sa boja zubného lekára viac než čohokoľvek iného, zubár je pre naše zdravie mimoriadne dôležitý. Na základe vyšetrení sa môžu odhaliť aj choroby, ktoré so zubami a ústnou dutinou na prvý pohľad vôbec nesúvisia. Okrem toho, dnes je skvostný úsmev rovnakou vizitkou ako pestovaná pleť či super strih.

Návštevy zubára preto neodkladajte a absolvujte pravidelné preventívne prehliadky. Čakať na bolesť a viditeľnosť kazu len zbytočne skomplikuje liečenie zuba a ešte výraznejšie stenčí vašu peňaženku. Čím skôr k stomatológovi zájdete, tým rýchlejšie a jednoduchšie vás zbaví nepríjemného problému.

Akútna pomoc
Lenže aj tí, ktorí sa o svoje zuby príkladne starajú a do zubných pást, nití a vôd investujú nemalé čiastky, sa niekedy bolestivým zubom nevyhnú. A iste mi dáte za pravdu, že ako na potvoru sa začne ozývať nepríjemná pulzujúca bolesť cez víkendy, počas sviatkov alebo na dovolenke. V takom prípade môžeme siahnuť po medikamentoch, ktoré síce zuby nevyliečia, no zbavia nás aspoň na čas bolesti.

Ľad
Hoci prevažuje názor, že na zuby je najlepší teplý zábal (stačí si spomenúť na staré obrázky detí s previazanou bradou a vreckovkou na líci), opak je pravdou. Aby ste utlmili bolesť, pripravte si ľadové kocky zabalené do látky. Takéto chladivé vrecúško si treba prikladať na bolestivú stranu. Po chvíli ľad mierne umŕtvi líce a bolesť bude menej výrazná.

Prehľadajte lekárničku
Práve v nej nájdete lieky, vďaka ktorým sa vám podarí na čas zastaviť bolenie zubov. Niekedy postačí aspirín, na zuby však zaberajú lieky s obsahom ibuprofénu. Bolesť tlmí i panadol, nurofen či ibalgin. Pravdaže, pozitívne výsledky nečakajte okamžite, účinok sa dostaví približne do hodiny. Ak máte možnosť, neodkladajte návštevu u zubára.

Recepty starých mám
Niektoré sú skutočne na pozastavenie sa, avšak rady starších generácií sú rokmi overené a prekvapivo zaberajú. Skúste si vyplachovať ústa odvarom zo šalvie alebo slanou vodou. Zaberá i žuvanie klinčeka, ktorý má dezinfekčné účinky a jeho silica dokáže stlmiť bolesť zubov. Skutočnou kuriozitkou je rada zabaliť malý strúčik cesnaku do gázy a vložiť si takýto aromatický balíček do ucha na tej strane, na ktorej sa nachádza i bolestivý zub.

A aké osvedčené recepty, ako si poradiť s bolesťou zuba, zaberajú vám?

Autor: Linda

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite