Prvá pomoc pri bolesti hrdla

Prvá pomoc pri bolesti hrdla

Jesenné a často nevyspytateľné počasie je priam stvorené na to, že podceníme vonkajšiu teplotu, neprimerane sa oblečieme a výsledkom môže byť nepríjemná bolesť hrdla. Máme pre vás zopár domácich a osvedčených receptov, ktoré vám poslúžia ako prvá pomoc na zažehnanie bolesti či škrabania v hrdle.

Pomôžte si včas
Ak cítite, že niečo na vás „lezie“, je vhodné riešiť to už hneď na začiatku a nečakať, že to prejde samé. Bolesť či škrabanie sa môže len zhoršiť, a tak je vhodné podchytiť ho včas, pretože o to väčšiu šancu máte, že dáte hrdlo do parády aj bez prípravkov či dostupných liekov z lekárne. Najskôr postačí, ak sa spoľahnete na recepty starých mám a možno budete milo prekvapená, že tie suroviny, čo máte doma v kuchyni, dokážu byť skvelým domácim liečivom a pomocníkom.

Citrónová šťava
Dvojdecový pohár naplňte teplou vodou, najlepšie prevarenou (a trochu vychladenou) a zmiešajte ju s čerstvou šťavou z jedného citróna. Vyplachujte si ňou ústa najlepšie ráno a večer.

Teplé mlieko
Doslova pohladí podráždené hrdlo. Mlieko zohrejte a pridajte doň jednu kávovú lyžičku masla a jednu čajovú alebo aj polievkovú lyžicu medu. Všetko dôkladne premiešajte a vypite, je to príjemný sladký elixír.

Med s cesnakom
Do menšie pohárika pretlačte dva strúčiky cesnaku a zalejte ich štyrmi polievkovými lyžicami medu. Všetko premiešajte a zjedzte. Pokiaľ sa obávate nepríjemného pachu z úst po takejto kúre, požujte po nej trochu petržlenovej vňate alebo zrnko kávy. Eliminujú cesnakový pach na minimum. 

Chutný čaj
Teplý čaj môže byť takisto veľmi účinný. Nič nepokazíte klasickým čiernym čajom s medom a citrónom, no v období bolesti hrdla skúste mätový, lipový či bazový čaj. Piť ho môžete počas celého dňa a dobre spravíte, ak si doň dáte aj med.

Cibuľová šťava
Nakrájajte jednu cibuľu na plátky a ako ich budete dávať do pohára, prekladajte ich cukrom. Pohár potom položte niekde na teplé miesto a proces sa začne. Zhruba za deň cibuľa pustí šťavu, ktorá je vynikajúcou prvou pomocou na ubolené hrdlo.

Vitamín C
Je veľmi nápomocný a dokáže dať do poriadku ľudskú imunitu. Nemyslí sa však vitamín C z lekárne, ale prírodný, teda taký, ktorý máte obsiahnutý v ovocí alebo v zelenine. Najviac ho obsahujú čierne ríbezle, grapefruit, hrozno a vo všeobecnosti citrusové plody. Zo zeleniny je to napríklad kapusta či kel. 

Autor: Dada 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite