Prudké a nebezpečné zvýšenie tlaku? Nemôže zaň iba stres...

Prudké a nebezpečné zvýšenie tlaku? Nemôže zaň iba stres...

Krvný tlak je sila, ktorou krv prúdi cez naše tepny. Existujú určité životné návyky, ktoré môžu spôsobiť náhly vzostup krvného tlaku. Zatiaľ, čo toto zvýšenie môže byť dočasné, opakované zvyšovanie tlaku môže zvýšiť riziko vzniku chronickej hypertenzie, ktorá môže viesť ku kôrnateniu tepien, ochoreniam srdca a mŕtvici. Byť si vedomý príčin zvýšeného krvného tlaku vám môže zachrániť život.

1. Stres a úzkosť
Ak sa stretnete s intenzívnou, náhlou epizódou stresu alebo úzkosti, môže dôjsť k náhlemu zvýšeniu krvného tlaku. Stres zvyšuje krvný tlak tým, že spôsobí uvoľňovanie hormónov, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev. Fyzická bolesť môže tiež zvýšiť hladiny úzkosti, čo môže zvýšiť krvný tlak.

2. Lieky
Existuje niekoľko liekov, ktoré môžu pôsobiť na náš tlak. Niektoré z nich berieme v pravidelných intervaloch - napríklad antikoncepciu. Aj nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zahŕňajú aspirín a ibuprofen sú zodpovedné za zvýšenie tlaku. Dlhodobé, opakované použitie týchto liekov zvyšuje riziko vzniku chronickej hypertenzie.

Neviete dobre dýchať? Dajte si skontrolovať chrbticu

3. Vysoká spotreba soli
Vedci si vzali pod drobnohľad účinky soli na kardiovaskulárne problémy. Ich zistenie je vážne. Požitie už len malého množstva slaných výrobkov totiž spôsobuje náhle zvýšenie krvného tlaku, pretože sodík má schopnosť zadržiavať tekutiny. Vzostup krvného tlaku je síce krátky, ale veľmi intenzívny. Aj ťažké jedlo uvoľňuje hormóny do krvného riečiska, ktoré môžu zvyšovať krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

4. Fajčenie
Ak fajčíte, nádych nikotínu má okamžitý účinok na krvný tlak. Nikotín spôsobuje zmeny vo fungovaní ciev a vytvára zápal v obehovom systéme, ktorý prispieva ku kôrnatenie tepien a vysokému krvnému tlaku. Tieto zmeny sa nezačnú objavovať po jednej cigarete, ale sa hromadia u fajčiarov behom rokov.

Večer si treba čistiť zuby inak!

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite