Prsia nebolia bez príčiny!

Prsia nebolia bez príčiny!

Bolia vás neznesiteľne prsníky? Bolesti, ktoré prežíva žena by sa dali rozdeliť na tlak počas menštruácie a nezávislé na cykle.

Tlaky v prsníkoch sú počas menzesu normálne, sú prirodzenou súčasťou a ustupujú po niekoľkých dňoch. Ak vás však pobolieva aj mimo cyklus, môžeme len špekulovať, či sa nejedná o srdcovo-cievnu poruchu, nádor alebo komplikácie z prsníkovými žľazami.

Z čoho sa skladá prsník?

Prsník je zložený zo žliaz, bradavky a dvorca. V žľazách sa uskutočňuje veľa hormonálnych zmien kvôli menštruácii, gravidite, dôsledkom starnutia a pod. Mastodýnia je bolesť súvisiaca s cyklom. Objavuje sa pred menštruáciou. Bolesť pritom charakteristicky sprevádza pocit napätia a opuchnutie prsníkov.


Dôkladná anamnéza postihnutej ženy
môže poskytnúť prvé údaje
na určenie príčin jej bolestí.

Ženy v prechode, ktoré sa už nemôžu sťažovať na menštruáciu cítia veľké tlaky, akési svrbenie až pálene v spodnej časti. Príčinou môže byť napr. nahromadená voda, ktorá robí z prsníkov niečo veľmi ťažké. Hmota potom zbytočne zaťažuje prsník.

Rakovina (ne) bolí?

Bolesť prsníkov však spôsobuje aj krčná chrbtica a zápal v oblasti hrudníka. Rovnako bolestivo sa prejavuje aj rakovina prsníkovej žľazy. V tomto prípade neplatí, že rakovina je tichý zabijak, lebo nebolí.

Prsníky môžu bolieť aj z malej podprsenky. Môžete mať ale aj zapálené nervy či poškodené rebro. Môžu sa vám zapáliť aj hrudné žily.

Dôkladná anamnéza postihnutej ženy môže poskytnúť prvé údaje na určenie príčin jej bolestí. V prvom rade sa treba najprv pýtať na cyklus. Bolesť je nutné presne lokalizovať. Možno oveľa starostlivejšie, ako samotnú jej intenzitu.

Vhodná liečba

Aká je najvhodnejšia terapia bolestí v prsníkoch súvisiacich s cyklom? Odporúčajú sa rastlinné prípravky, najmú čaje, oleje, akupresúra. Môžu pomôcť aj rôzne diéty, vyhýbať sa káve, čokoláde. Ženy s bolesťami v prsníkoch by sa mali starať o štíhlu líniu.

Ak ženy s nadváhou schudnú, môže sa zmierniť tlak v prsiach. Jedzte viac vitamínov. Niektorým ženám prináša úľavu masáž prsníkov, pri ktorej sa nadbytok tekutín presunie do absorpčných žliaz

Autor: Maja

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite