Príznaky rakoviny konečníka sú nenápadné

Príznaky rakoviny konečníka sú nenápadné

Rakovina konečníka a hrubého čreva sú, žiaľ, veľmi častým druhom rakoviny, na ktorú u nás zomiera veľmi veľa pacientov. Problémom často býva, že človek príde k lekárovi neskoro. Jednak preto, že sa možno za svoje intímne zdravotné problémy hanbí, alebo preto, že si príznaky ani nevšimne.

Nenápadné príznaky
Rakovina konečníka vie byť poriadne zákerným ochorením, jej prejavy bývajú neraz nenápadné. Medzi časté prejavy patrí akékoľvek krvácanie z konečníka. Človek si všimne krv na toaletnom papieri. Lenže nie každý toto spozoruje, nakoľko nie všetci rozoberajú obsah použitého toaletného papiera a navyše, krvácanie môže byť veľmi nenápadné. Niektorí si ho tiež vysvetlia ako krv z hemoroidov.

Vyrážky na zadku - zbavte sa ich!

Malé čudné hrčky okolo konečníka, ktoré bývajú ďalším príznakom rakoviny, si mnohí zamieňajú s hemoroidmi a neprikladajú im teda veľký význam. Pritom môže ísť o zmeny spôsobené rakovinovým bujnením. Málokto sa tiež zaoberá obsahom záchodovej misy po vykonaní veľkej potreby. Ono to však občas nie je na škodu. Varovným signálom je najmä zúžená stolica. To je jav, ku ktorému dochádza z dôvodu nádorov, takže vzhľad stolice vás tiež môže upozorniť na to, že čosi nie je v poriadku.

V neposlednom rade buďte v strehu, ak vás dlhšiu dobu trápi zápcha alebo naopak trpíte hnačkami. Rakovina konečníka a hrubého čreva sa totiž často prejavuje aj takýmito príznakmi, pričom postihnutý neraz tiež výrazne schudne (či už kvôli nechutenstvu, častému vylučovaniu ale aj kvôli zrýchlenému metabolizmu, ktorý súvisí s rakovinovým bujnením). Na to, že niečo nie je v poriadku, by vás mala upozorniť aj čudná a nevysvetliteľná únava. Tá sa pri rakovine konečníka a hrubého čreva objavuje pomerne často a už v začiatočných štádiách ochorenia. Veľakrát súvisí s chudokrvnosťou spôsobenou rakovinou.

Ako si zlepšiť trávenie?

Radšej skôr ako neskoro
Ako vidno, príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka bývajú skutočne nenápadné a neraz by nás možno ani nenapadlo spájať si takéto symptómy s nádorom. Určite však treba neustále prízvukovať, že lepšie prísť skôr ako neskoro. Nech vás neodradí pocit hanby, ak napríklad máte na toaletnom papieri krv alebo čudné hrčky okolo konečníka. Aj v tomto prípade totiž platí, že včasná diagnostika a včasná liečba sú základom úspechu a netreba dvakrát zdôrazňovať, že v hre je to najcennejšie, čo máte – váš život.

Autor: Mária

Mohlo by vás tiež zaujímať...

Ženy dobre vedia, že na zdravie im vie zaútočiť aj hormonálna antikoncepcia. Sú jej pripisované nenápadné aj vážnejšie vedľajšie účinky, no za každých okolností platí, že každé telo je iné. Prečítajte si, za čo všetko môže, resp. nemôže ochrana v podobe užívania hormónov. 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite