Privítajte jar pri mori na Blízkom východe

Privítajte jar pri mori na Blízkom východe

Izraelské pobrežie Červeného mora je unikátne z viacerých dôvodov – je v ňom najjužnejšie mesto Eilat, vidieť z neho do dvoch krajín – Jordánska i Egypta – a zároveň je súčasťou Negevskej púšte. Komu sa však nechce v mori plávať, môže si v ňom posedieť. Preto si k Mŕtvemu moru nezabudnite pribaliť niečo na čítanie.

Blízky východ vôbec nie je taký vzdialený, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí tri a pol hodinky priamym letom z Bratislavy do jednotky izraelského letoviska Eilatu, aby ste sa ocitli v inom časovom i podnebnom pásme.

Pod hladinou mora
Piesočné pláže v jarnom období lákajú najmä turistov z Európy a Ruska. Vzduch zohriaty na tridsiatku a približne o osem stupňov Celzia chladnejšie more sú ideálnou kombináciou, aby ležadlá a slnečníky na piesočných plážach boli rozložené do zotmenia. Domáci a turisti z Afriky a Blízkeho východu zaplavujú pobrežie väčšinou až v letných mesiacoch. V júli a auguste sa ortuť v teplomeri šplhá takmer k päťdesiatke. Najjužnejší cíp krajiny síce obmýva more s prívlastkom červené, ale voda je v ňom azúrovo modrá. To je dôvod na preskúmanie podvodného sveta.

Najlepšou lokalitou na šnorchlovanie je Koralová pláž, vzdialená len tri kilometre od egyptských hraníc. Aby ste natrafili na najkrajšie koraly, farebné ryby a exotické morské živočíchy, držte sa trás, ktoré sú označené bójami. Sprievodcovské bedekre uvádzajú, že je tu dokopy asi 1 500 druhov. Neďaleko odtiaľto je zas lákadlom ťaví ranč. Nevysadnúť na jej chrbát uprostred púšte sa priam nepatrí. Sledovanie západu slnka v pustej krajine nie je len pre romantikov. V priebehu dvoch hodín sa dostanete k beduínskym stanom a večeru vám prestrú pri ohni.

Čas vodníkov a strašidiel: Urobte si výlet za mlynmi

Útes, kde plávajú delfíny
Všetky verejné pláže sú prístupné komukoľvek, ale jediná súkromná ukrytá pod veľkým skalnatým bralom len pre tých, ktorí zaplatia 67 izraelských šekelov, čo je v prepočte asi 17 eur. V tunajšom útese plávajú štyri delfíny, ktoré sa tu narodili, ale nežijú v zajatí. Šíre more majú neustále k dispozícii. Najväčší z nich, Nana, rád odpláva, ale vždy sa vráti. Jeden z ošetrovateľov, ktorý ich kŕmi a opatruje ako vlastné deti, sa nebojí, že by nenašli svoj domov. Delfíny vraj veľmi dobre vedia, kde je im najlepšie. Ak si niekto okrem vstupu priplatí za potápanie alebo za šnorchlovanie s veľrybami, to ešte neznamená, že sa ich bude môcť aj dotknúť. Keď ryby nemajú náladu, držia sa v ústraní. Nikto ich do ničoho nenúti. Stáva sa to však zriedkavo. Na pozorovanie z brehu alebo z plávajúcich mól je ideálne predpoludnie. 

Posaďte sa v mori
Sedieť na ťavom chrbte je síce zábava, ale posadiť sa do vody a nepotopiť sa, je originálne ešte viac. Či to naozaj funguje, o tom sa môžete presvedčiť pri najnižšom bode na zemskom povrchu. Mŕtve more je 428 metrov pod hladinou mora. Ide o dve jazerá, ktoré spája umelý kanál. Vďaka koncentrácii soli, ktorá je 34-percentná, čiže desaťkrát viac ako voda v oceáne, je také husté, že zaplávať si v ňom nie je ľahké. Preto stačí posadiť sa a nechať sa vznášať. Nadpriemerné hodnoty horčíka, jódu a brómu môžu za jej mimoriadne liečivé účinky. More prospieva nervom, lieči kožné alergie, mimoriadne hustý vzduch zas čistí priedušky.

Keď sa stôl pod jedlom prehýba
Oáza orientálnej hudby ťahá aj milovníkov lietadiel. V samotnom centre mesta je letisko pre vnútroštátne lety. Pri pristávaní alebo štartovaní lietadiel turisti cvakajú spúšte fotoaparátov, aby mali čo najlepší záber. Neďaleko neho už 25 rokov má svoje miesto vychýrená reštaurácia Achla. Varia v nej tak dobre, že na voľný stôl sa oplatí počkať. Miestny rabinát jej udelil certifikát kóšer. To znamená, že potraviny a nápoje spĺňajú všetky židovské predpisy, stravovacie návyky i otváracie hodiny.

Počas židovských sviatkov a šábesu, čiže pred piatkovým západom slnka až do sobotného večera, majú zatvorené. „Boli sme prvá reštaurácia v meste, ktorá zaviedla rýchly servis. Hneď po usadení zákazníka prinesie obsluha na stôl dennú ponuku šalátov. Každý deň sú čerstvé. Čo nepredáme, to večer rozdáme chudobným. Za 22 šekelov môžete dostať 34 šalátov, až kým nepoviete, stačí. Okrem toho ponúkame domáci arabský chlieb, špecialitou je hummus s hubami či grilovaná ryba dorado,“ hovorí jeden z majiteľov Chen Ben Efraim. A čo znamená slovo achla v preklade? Výborné. Pri odchode je to teda najčastejšia odpoveď na otázku, či hosťom chutilo.

Benátky severu: Urobte si výlet do Petrohradu

Autor a foto: Michaela Nová

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite