Priberiete, keď prestanete fajčiť?

Priberiete, keď prestanete fajčiť?

Rozhodli ste sa prestať fajčiť? Výbore! Rozhodne ste tak urobili jedno z najlepších rozhodnutí vo vašom živote a zvýšili tak šance byť veľmi dlho zdraví. Mnoho fajčiarov sa obáva, že zastavením ich škodlivého návyku sa stanú závislí na iných látkach, na potravinách. Skutočne platí, že prestať fajčiť, rovná sa pribrať na váhe?

V prvom rade sa snažte starať o to, aby ste vydržali nefajčiť. Zamerajte sa na odvykanie od fajčenia, a potom pokračujte zlepšovaním svojho zdravia, napríklad dosiahnutím a udržaním si zdravej hmotnosti.

Nie každý priberie na hmotnosti, keď prestanete fajčiť. Medzi bývalými fajčiarmi sa objavuje priemerný prírastok na váhe, ktorý je ale nižší ako päť kíl. Iba zhruba 10 percent ľudí, ktorí prestanú fajčiť priberú abnormálne veľa, aj dvadsať kíl. Čo spôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti po ukončení fačenia?

Keď fajčiar prestane fajčiť, môže pribrať na váhe z niekoľkých dôvodov...

Z pocitu hladu: Odvykanie od fajčenia nie je ľahká záležitosť na nervy. Človek môže cítiť väčší hlad a jesť viac ako obyčajne. Tento pocit ale väčšinou odznie po niekoľkých týždňoch.

Viac cukru, viac alkoholu: Niektorí ľudia jedia viac jedál s vysokým obsahom cukru a pijú aj väčšie množstvo alkoholických nápojov.

Pomalšie spaľovanie kalórií: Hoci pri fajčení spaľujete kalórie rýchlejšie, je neskutočne škodlivé pre vaše srdce. Akonáhle skončíte, môže sa stať, že sa vám spomalí o čosi metabolizmus.

Môžete sa vyhnúť vyššej telesnej hmotnosti?
Fyzická aktivita a zdravá strava je plán, ktorý vám môže pomôcť kontrolovať váhu. Okrem toho, fyzická aktivita vám môže zmierniť abstinenčné príznaky pri odvykaní od fajčenia a pomáha znížiť pravdepodobnosť recidívy.

Začnite sa mať radi
Aj keď ste nejaké to kilo pribrali, začnite sa mať radi, hoci ste sa trochu zmenili a nemusí sa vám to práve páčiť. Namiesto toho buďte hrdá, že ste skoncovali so zvislosťou, ktorá by vás mohla úplne zničiť. Keď prestanete fajčiť, pomôže vám to nabrať viac energie, budete mať belšie zuby, sviežejší dych. Vaše oblečenie ani vlasy už nebudú páchnuť po cigaretách. Budete mať menej vrások, čistejšiu pleť, aj jasnejší hlas.

Autor: Emily

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite