Predmenštruačný syndróm – nemilosrdná choroba žien

Predmenštruačný syndróm – nemilosrdná choroba žien

PMS alebo predmenštruačný syndróm, ktorý sa za touto medzinárodnou skratkou skrýva je nočnou morou miliónov žien po celom svete. V určitej podobe sa s ním stretla prakticky každá žena, aj keď si to možno priamo neuvedomovala. Čo to vlastne je predmenštruačný syndróm?

Predmenštruačný syndróm je súbor subjektívnych ťažkostí približne u pätiny až polovice žien v období 14 až 7 dní pred menštruáciou. Pod predmenšturačný syndróm sa zarátava až 150 rozličných prejavov, ktoré môžu ženu v rôznej intenzite a počte zasiahnuť v tomto období, kedy sa v tele výrazne menia hladiny hormónov.

Trápi telo i ducha
Prejavy môžu byť fyzické i psychické a odlišujú sa mesiac od mesiaca, pričom niekedy vymiznú úplne, inokedy si vyžadujú aj hospitalizáciu. K nepríjemným telesným prejavom patria bolesti hlavy, nespavosť, zadržiavanie tekutín, bolesť prsníkov, kŕče v podbrušku, nevoľnosť a zvracanie, nechutenstvo alebo naopak zvýšená chuť na sladké, na  mliečne výrobky alebo alkohol, hnačka alebo problémy so stolicou. Často sa vyskytujú aj alergické reakcie, prípadne astmatické záchvaty. Stav zhoršuje nevhodná strava, kofeín a únava.

Zo psychických prejavov ženy opisujú často prudké zmeny nálad, nervozitu, nepokoj,  nutkanie na plač, problémy s vyjadrovaním sa, vnútorný tras, melanchóliu, depresie, tzv. strata kontroly, návaly paniky, neschopnosť sústrediť sa,  strata koordinácie, či zmenené libido.

Riešenie
Za tieto problémy sú zodpovedné predovšetkým hormóny, presný mechanizmus zatiaľ nie je jasný. Pacientkám sa odporúča čo najviac zredukovať stres, obmedziť príjem soli a tekutín. Niektoré z príznakov dokážu zmierniť alebo odstrániť lieky proti bolesti, rovnako by ženy mali svoju stravu obohatiť o vitamíny skupiny B, magnézium i horčík a pupalku dvojročnú. Na túto špecifickú skupinu problémov existujú aj špeciálne multivitamíny.

Predmenštruačný syndróm môže ustúpiť s pribúdajúcim vekom, po prvom tehotenstve alebo po hormonálnej liečbe, či užívaním hormonálnej antikoncepcie. Odporúča sa aj zmena životného štýlu a vyvážená strava a pohyb.

Autor: Sofia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite