Pred cestou do diaľok: Na čo všetko myslieť pred dovolenkou?

Pred cestou do diaľok: Na čo všetko myslieť pred dovolenkou?

Unavuje vás dovolenkovať na Slovensku či v Európe a chystáte sa niekam ďaleko za exotickým dobrodružstvom? Môžete si odtiaľ priniesť aj nechcený suvenír. Pozrite sa, na čo musíte myslieť skôr, ako vycestujete.

Posilnite si imunitu
Do cestovnej lekárničky si pribaľte aj probiotiká a ďalšie látky posilňujúce imunitu. „Imunitu môžeme definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca aj smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom organizme,“ vysvetľuje Adrian Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. Stačí, aby imunita bola narušená na jednom mieste, a nepríjemný efekt sa prejaví na celom tele.

Očkovanie
Nezabudnite sa dať zaočkovať. Očkovanie nie je vždy nevyhnutné, no o tom, aké choroby aktuálne hrozia v destinácii, kam sa chystáte, najlepšie vedia v ambulanciách exotických chorôb. „Spojte sa buď so svojím lekárom, alebo s niektorou zo špecializovaných ambulancií, ktoré majú vďaka Svetovej zdravotníckej organizácii aktualizované informácie o potenciálnych hrozbách,“ hovorí Adrian Doboly. Urobte tak najmenej šesť až osem týždňov pred cestou.

Nepríjemný suvenír: TENTO sa nevyplatí doniesť z dovolenky!

Aby ste neožltli
Cestovateľským základom je očkovanie proti žltačke typu A a B. Žltačkou typu A sa môžete nakaziť aj z držadla v dopravnom prostriedku či na nákupnom vozíku. Ohroziť vás môžu i bankovky, ktorých sa predtým dotkol nakazený človek. Vírus je totiž veľmi odolný a na povrchoch predmetov prežíva až dva týždne. Žltačka typu B sa prenáša krvou. Ak sa teda rozhodnete napríklad pre tetovanie, zabudnite na trvalý obrázok od indickej krásavice a radšej sa vyberte do niektorého z renomovaných domácich štúdií. Nakaziť sa môžete aj pri rutinnom ošetrení zuba a lekárskych zákrokoch v krajinách s nižšou úrovňou hygieny

Ihly a repelenty

Stredomorie síce nevonia príliš exoticky, no riziko sa zvyšuje, tam cestujete častejšie. Aj zo zdanlivo nevinnej dovolenky si môžete priniesť nielen žltačku, ale aj meningokoky či nepríjemného pneumokoka. Aj proti nim chráni očkovanie. Lekári však v tejto oblasti zaznamenali menej známe choroby, proti ktorým zatiaľ neexistuje vakcína. Ide o rôzne typy horúčok (stredomorská, západonílska, krymsko-konžská). Nákazu prenáša hmyz a jediným účinným ochranným prostriedkom je repelent, preto by ste ho mali mať stále poruke.

Zrýchlený krok

Okrem vážnych ochorení pri pobyte v exotických krajinách hrozia tráviace ťažkosti. Podľa štatistík potrápia 60 až 80 percent cestovateľov. A nemusí to byť len preto, že ste mali v drinku ľad z miestnej vody alebo ste si raz zabudli pred jedlom poriadne umyť ruky. Vinníkom môžu byť mikroorganizmy, na ktoré nie ste zvyknutá. Jeden z druhov baktérie E. coli, ktorý najčastejšie vyvoláva hnačku u cestovateľov, sa vyskytuje takmer všade.

5x naj mozgobudiče, ktoré preberú aj mŕtveho!

Keď vás postihne takáto nepríjemnosť, podľa lekárov netreba hneď siahnuť po liekoch na hnačku. „Rýchly krok“ je obranná reakcia organizmu, ktorou chce z tela vylúčiť nebezpečnú baktériu. Lieky proti hnačke síce uľavia kŕčom, no zároveň spomalia peristaltiku čriev, čo môže jej trvanie výrazne predĺžiť. Lieky proti hnačke užívajte uvážlivo a najmä to s nimi nepreháňajte. Radšej sa snažte posilniť imunitu a podporiť množenie dobrých baktérií.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite