Prečo si robiť podrobné záznamy o cykle?

Prečo si robiť podrobné záznamy o cykle?

Možno máte úžasnú pamäť, občas sa predsa len oplatí viesť si o niektorých dôležitých veciach presné záznamy. A týka sa to aj vášho menštruačného cyklu. Nepodceňujte to ani v prípade, že je váš cyklus presný ako hodinky, do menštruačného kalendára sa totiž zaznamenáva omnoho viac údajov, než len krvácanie. Menštruačný kalendár môže mať mnoho podôb, je len na vás ako si personalizujete, dôležité sú totiž údaje, ktoré si do neho budete zaznamenávať.

Možno ste dostali u svojho gynekológa predtlačený menštruačný kalendár priamo aj s legendou ako ho viesť, vytvoriť si takýto kalendár však nie je problém ani doma. Dnes už je k dispozícii aj mnoho programov, ktoré zoženiete na nete, alebo si môžete viesť záznamy v mobilnom telefóne, či úplne klasicky vo svojom diári. Najdôležitejším kritériom je praktickosť, takže si vyberte spôsob záznamov, ktorý vám bude vyhovovať najviac a budete ho mať vždy po ruke. Čo sa vlastne zaznamenáva? Prirodzene, váš menštruačný cyklus, ktorý je v tomto prípade tým najdôležitejším údajom.

K nemu sa však pripájajú aj mnohé ďalšie záznamy, ktoré s cyklom súvisia a sú zdravotnej povahy, alebo sa vzťahujú na váš sexuálny život. To všetko umožní nielen vám udržať si prehľad, ale pomôže hlavne vášmu gynekológovi, ak sa vyskytnú zdravotné problémy, alebo si budete plánovať potomstvo. Do kalendára si značte menštruačné krvácanie, jeho dĺžku i intenzitu, taktiež akékoľvek mimomenštruačné krvácanie, výtok a jeho podobu (farbu a konzistenciu), bolesti, choroby a užívanie liekov.

Značte si aj frekvenciu pohlavného styku a užívanie antikoncepcie. Menštruačný kalendár je mimoriadne dôležitý pre ženy, ktoré sa  chránia tzv. prirodzenými metódami. Do kalendára sa zaznamenáva aj bazálna teplota, sledovanie krčku maternice a určovanie plodných a neplodných dní.

Denne si kalendár nevyžaduje mnoho pozornosti, záznamy však treba dopĺňať pravidelne, aby boli čo najobjektívnejšie. Po dlhšom vedení kalendára vám umožní tento pomocník nielen lepšie plánovanie rodičovstva, ale dá vám aj dobrý prehľad o vašom zdraví. Gynekológovia odporúčajú každej žene i dievčaťu, aby si viedli takýto kalendár. Umožní to jednoduchšie odhaliť poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, mali by si ho viesť aj ženy, ktoré opakovane potratili. 

Autor: Lea

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite