Na čo je nám dobrá nosná sprcha?

Na čo je nám dobrá nosná sprcha?

Preplachovanie dutín alebo nosná sprcha je slovné spojenie, ktoré neznie práve lákavo. A predstava, že by ste si mali sami dobrovoľne dutiny preplachovať roztokom slanej vody, sa môže zdať úplne mimo. Verte však, že veľa ľudí si dutiny bežne preplachuje a majú na to svoje dôvody. Viete, prečo to robia?

Žiadna novinka
Vyplachovanie nosa nie je žiadnou novinkou. Ide o starý čínsky recept a je to tiež praktika typická pre jogínov. Nie je to však len nejaká babská rada – účinnosť a prospešnosť preplachovania nosa potvrdili aj vedecké štúdie.

Pred čím vás preplachovanie ochráni?
Ak neviete, prečo by ste si mali nos pravidelne premývať slanou vodou, dôvodov je hneď viacero. Štúdie potvrdili, že pravidelné preplachovanie pomáha predchádzať virózam, alergiám a je tiež dobrou prevenciou pred vznikom nepríjemného bolestivého zápalu prínosových dutín. Sliznice nosa sa stávajú odolnejšími napríklad proti prechladnutiu a iným vírusovým ochoreniam, teda preplachovanie je jednou z výborných a lacných metód zvyšovania imunity. Okrem toho vám „nosový kúpeľ“ môže pomôcť už aj pri vzniknutom zápale prínosových dutín či upchatom nose.

Ako robiť nosnú sprchu?
Základom je roztok slanej vody, ktorý si pripravíme asi z 2,5 dcl mierne teplej vody, v ktorej rozmiešame pol malej lyžičky morskej (prípadne aj obyčajnej) soli. Do špeciálnej nádobky na výplach nosa (v podobe kanvičky) nalejte tento slaný roztok a predkloňte sa nad umývadlo tak, že hlavu nakloníte mierne nabok. Ústa majte pootvorené a dýchajte voľne.

K nosnej dierke, ktorá je vyššia, priložte kanvičku a nechajte vodu z kanvičky pomaly pretiecť jednou nosnou dierkou a vytiecť druhou. Potom procedúru zopakujte naopak, teda začnite druhou nosnou dierkou.  Na záver sa poriadne vysmrkajte, aby ste z nosa dostali všetky zvyšky vody a nos zostal celkom čistý. Kanvičku na výplach nosa môžete kúpiť buď na internete alebo v rôznych špecializovaných obchodoch, prípadne aj v niektorých lekárňach.

Ako často?
V rámci prevencie sa odporúča robiť výplach nosa jedenkrát denne. V prípade, že máte nejaké problémy, môžete nosnú sprchu aplikovať až trikrát za deň do doby, kým sa príznaky nezmiernia, respektíve nepominú. Táto jednoduchá technika sa naozaj osvedčila a je aj vedecky podložená. V mnohých prípadoch ju zvládnu už aj malé deti okolo 5 rokov. Obzvlášť sa odporúča pri chronických ochoreniach nosohltana, u alergikov či astmatikov.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite