Prečo každý deň vážime inak?

Prečo každý deň vážime inak?

Zadržiavanie vody v tele je ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy, najmä v chodidlách, ale aj v rukách, opuchy tváre a okolo dutiny brušnej. Rozšírenie tkaniva, ktoré sa naplní vodou znamená opticky aj naše falošné priberanie na váhe. V závažných prípadoch sa môže tekutina vybudovať okolo pľúc, ochorenie známe ako pľúcny edém.

Nefunguje lymfa
Lymfatický systém normálne odvádza tekutinu z tkanív. Ak lymfatický systém nefunguje správne, má to za následok opuch. Prvým krokom v liečbe zadržiavania vody je naplánovať konzultáciu s lekárom, pretože liečba bude závisieť na príčine.

Lekár vám môže predpísať diuretiká, ktoré pomáhajú odplaviť nadbytok tekutín. Ak však dôjde k zadržiavaniu vody v dôsledku ochorenia srdca alebo obličiek, diuretiká sa neodporúčajú, pretože stav ešte zhoršujú. Existuje niekoľko spôsobov, ako si poradiť so zadržiavaním vody prirodzene, a zo dňa na deň tak stratíte celú konfekčnú veľosť.

Nadmerný príjem soli
Je jednou z hlavných príčin zadržiavania vody. Za normálnych okolností telo udržiava rovnováhu soli. Obličky zabezpečujú, že sa prebytok soli odstráni z tela močom. U niektorých ľudí telo nemá možnosť odstrániť všetky prebytočné soli a výsledkom je zadržiavanie vody. Takto postihnutí ľudia by preto mali znížiť množstvo konzumovanej soli v strave.

Draslík je dôležitá živina, pomáha regulovať tekutiny v tele a udržiava vyváženú hladinu elektrolytov. Elektrolyty sú kľúčové pri prevencii zadržiavania vody, pretože udržiavajú správnu hladinu vody rovnomerne medzi tkanivami v tele. Okrem toho draslík pomáha stimulovať obličky pri vyprázdňovaní toxínov z tela. Nedostatok draslíka môže viesť k vysokému krvnému tlaku, podráždenosti, pocitu stresu a únavy. Nízke hladiny draslíka vedú k retencii vody, a tým aj k priberaniu na váhe.

Jogurt je dobre známy ako silné probiotikum
Môže pomôcť odstrániť nezdravé baktérie z tráviaceho traktu. Jogurt obsahuje prospešné kultúry, ktoré pomáhajú riadiť nezdravé baktérie v zažívacom trakte a vytvoria zdravú rovnováhu. Keď ľudia konzumujú príliš veľa sladkostí, môže dôjsť k zadržiavaniu vody, čo vedie k nadúvaniu a plynatosti. Vtedy je vhodné skonzumovať nejaký nízkotučný jogurt.

Mnoho jedincov trpiacich zadržiavaním vody sa mylne domnieva, že by mali obmedziť jej príjem. Naopak, pitná voda pomáha preplachovať toxíny v tele a spolu s nimi aj nadbytok sodíka. Konzumáciou dostatočného množstva vody sú stimulované obličky, aby vylučovali viac moču. Tým sa zabráni tekutine, aby sa zabudovala v tkanivách.

Potraviny, ktoré majú vysoký obsah vitamínov A a C môžu pomôcť s rovnováhou tekutín v tele. Niekedy dôjde k zadržiavaniu vody v dôsledku deravých kapilár, ktoré vylučujú vodu do tkanív. Potraviny, ktoré majú vysoký obsah vitamínov A a C môžu posilniť kapilárne steny, čo vedie k zníženiu úniku tekutiny.

Cvičenie zlepšuje krvný obeh a pomáha odstrániť prebytočnú tekutinu nahromadenú v členkoch. Jednoduché cvičenie ako je chôdza, jogging, beh, jazda na bicykli a aerobik zvyšuje celkový krvný obeh v tele. Kým sa zapojíte do relaxačných aktivít ako je čítanie, surfovanie po internete alebo sledovanie televízie, zdvihnite si nohy. Umiestnite pod ne vankúš, ak ste na gauči. To pomôže odčerpať prebytočnú tekutinu z členkov.

Autor: Ester

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite