Prečo je po 35-tke ťažšie otehotnieť?

Prečo je po 35-tke ťažšie otehotnieť?

Hovorí sa, že čím je vek ženy vyšší, tým ťažšie je prirodzene počať dieťa. Lenže v dnešnej dobe veľa žien odkladá materstvo na vek po tridsiatke a mnohé majú svoje prvé dieťa až okolo 35. roku života.

Po 35 rokoch života ženy neklesá len šanca na prirodzené počatie dieťaťa, ale horšie je to aj s úspešnosťou umelého oplodnenia, čo dokazujú mnohé štatistiky. Ak aj vy plánujete potomka až po 35. narodeninách, je dobré poznať hlavné dôvody, pre ktoré môže byť splodenie bábätka ťažšie.

Vajíčka dochádzajú
Žena sa rodí s určitým počtom vajíčok a tie sa ďalej počas života netvoria. Nie je to teda ako s mužskými pohlavnými bunkami, spermiami, ktoré sa priebežne stále tvoria. S pribúdajúcim vekom ženy klesá počet, ako aj kvalita, vajíčok a preto môže byť ťažšie otehotnieť.

Viac chorôb a nezdravý životný štýl
Ďalším dôvodom, prečo klesá plodnosť žien po 35-tke je aj fakt, že s vyšším vekom je žena dlhšie vystavená rôznym škodlivým vplyvom, sú tiež častejšie rôzne ochorenia, ktoré môžu negatívne vplývať na splodenie bábätka. Tiež treba brať do úvahy, že veľa žien je s rastúcim vekom menej sexuálne aktívnych a v mnohých prípadoch u žien vo vyššom veku síce aj dôjde k oplodneniu vajíčka, no to sa neuhniezdi v maternici vplyvom hormonálnych zmien súvisiacich s vekom. Jednoducho, biologické hodiny naozaj tikajú a je dôležité mať na pamäti, že čím ste bližšie k štyridsiatke, tým môžu byť šance na vlastné bábätko nižšie.

Hrozia aj choroby
S vyšším vekom u ženy nie je problémom len znížená plodnosť, ale zároveň aj vyššie riziko rôznych tehotenských komplikácií či vývojových a iných chýb u dieťaťa. Je tu okrem iného vyššie percento spontánnych potratov či zvýšené riziko Downovho syndrómu. V tehotenstve zasa ženy po 35-tke častejšie zažívajú ťažkosti s kŕčovými žilami, tehotenskou cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom a vyššie percento pôrodov sa končí cisárskym rezom.

Štatistiky sú jedna vec...
Napriek tomu, že štatistiky naznačujú trochu komplikovanejšie počatie po 35.roku života ženy, je stále veľa žien, ktoré dokazujú, že takýto vek nie je až takou prekážkou. Trend odkladať materstvo na vyšší vek stále pretrváva. Ak chcete čo najviac podporiť svoje šance na bábätko aj napriek vyššiemu veku, snažte sa o zdravý životný štýl. Pretože k faktorom vplývajúcim na plodnosť patria okrem veku aj mnohé ďalšie veci vrátane vášho zdravotného stavu a životného štýlu.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite