Pozrite sa za seba, keď opúšťate WC

Pozrite sa za seba, keď opúšťate WC

Farba našej stolice sa môže radikálne meniť zo dňa na deň. Všetky odtiene hnedej sú považované za normálne. Iné zafarbenie stolice zriedka označuje potenciálne vážne črevné ťažkosti.

Farba stolice je všeobecne ovplyvnená tým, čo jete. Závisí rovnako aj od množstva výskytu žlče, ktorá trávi v stolici tuky. Ako žlčové farbivo cestuje prostredníctvom tráviaceho traktu, je chemicky upravené enzýmami, ktoré sa menia zo zelenej do hnedej pigmentovej farby.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte obavy o farbu svojej stolice. Ak je vaša stolica jasne červená alebo čierna, môže to naznačovať prítomnosť krvi v črevnom trakte, čo je mimoriadne nebezpečné.

1. Zelená farba
Zelené zafarbenie stolice znamená, že sa jedlo vo vašom hrubom čreve pohybuje príliš rýchlo, ako pri hnačke. A výsledkom je, že žlč sa nemá čas natráviť. Príčinou môžu byť aj stravovacie príčiny, konzumácia zelenej listovej zeleniny, obsah zeleného potravinárskeho farbiva v jedle alebo doplnky železa.

2. Svetlá biela alebo farba hliny
Takéto farby stolice spôsobuje nedostatok žlče, čo môže naznačovať obštrukcie žlčovodu, ale aj niektoré protihnačkové lieky.

3. Čierna
Patrí medzi veľmi rizikové farby. Nemala by sa objavovať v stolici vôbec. Môže ísť o krvácanie do žalúdka alebo pažeráka. Čiernu stolicu ale vyrábajú aj niektoré lieky alebo čierne sladké drievko.

4. Svetlo červená
Znamená zväčša krvácanie do konečníka. Jediná potravina, ktorá vás môže vystrašiť takouto farbou stolice je ešte repa alebo červené želé.

5. Nestrávené jedlo
Všimli ste si nestrávené jedlo v stolici? Je treba robiť si starosti, ak to trvá už dlhší čas? Faktom je, že občas môžete vidieť fragmenty nestráveného jedla v stolici, hlavne ak konzumujete potraviny s vysokým obsahom vlákniny rastlinného pôvodu, ktoré nie sú trávené enzýmami v tráviacom trakte. Nestrávené jedlo v stolici zvyčajne nie je problém, pokiaľ nie je sprevádzané vyprázdňovanie pretrvávajúcou hnačkou, stratou hmotnosti alebo inými zmenami počas vyprázdňovania.

6. Hlien v stolici
Rovnako sa nemusíte obávať ani malého množstva hlienu v stolici. Je potrebný, aby premasťoval sliznicu hrubého čreva, ktoré by malo neustále ostať vlhké a mazľavé. Ak si však všimnete zvýšené množstvo hlienu, sprevádzané krvácaním, vyhľadajte lekára. Veľa hlienu v stolici môže znamenať aj črevnú infekciu, Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu a dokonca aj rakovinu, ak je krvavý alebo ho sprevádza bolesť brucha.

7. Úzka stolica
Objavuje sa zriedka a nie je údaj o vážnom ochorení. Avšak v niektorých prípadoch úzka stolica - najmä v prípade tenkej ako ceruzka - môže byť príznakom zúženia alebo upchatia čreva kvôli rakovine hrubého čreva. Okrem toho môže aj syndróm dráždivého čreva spôsobiť nepravidelnú stolicu, ktorá sa strieda medzi normálnou a hnačkou. Takéto stolice môže byť užšie ako obvykle.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite