WOW! PMS a tehotenstvo sú si podobné

WOW! PMS a tehotenstvo sú si podobné

Niekedy žena o svojom tehotenstve vie hneď, iné si na sebe tehotenské príznaky všimnú až oveľa neskôr. Je množstvo príznakov, ktorými nám naše telo signalizuje, že sa niečo deje a že v našom tele rastie nový život. No a občas sú tieto príznaky podobné predmenštruačnému syndrómu, že je pomerne ťažké ich rozoznať.

PMS či tehotenstvo?
Bolestivé a napäté prsia, citlivé bradavky, pobolievanie v podbrušku, bolesť krížov, výkyvy nálad, to všetko býva častými príznakmi, že onedlho príde menštruácia. No tehotenstvo sa môže prejavovať vcelku podobne. Už krátko po oplodnení sa prsia stávajú u mnohých žien citlivejšími, nakoľko sa už od počiatku pripravujú na svoju hlavnú úlohu po pôrode, teda na dojčenie.

Bolesť v krížovej oblasti a v podbrušku je taktiež častým tehotenským príznakom, takže vás to môže poriadne zmiasť. Popliesť si PMS a tehotenské príznaky je naozaj často veľmi jednoduché. Presvedčila sa o tom na vlastnej koži aj Marcela (31): „Už dlhšie sme sa snažili o bábätko, ale nejako sa nedarilo. Takmer každý mesiac som dúfala, že mi menštruácia nepríde a že konečne budem tehotná. Po niekoľkých mesiacoch som to však vzdala a povedala som si, že sa na to prestanem tak veľmi sústrediť.

Menštruácia mi chodila pravidelne načas a mávala som typické predmenštruačné príznaky. Keď som niekoľko dní pred dátumom očakávanej menštruácie pociťovala citlivosť prsníkov a pobolievalo ma bruško i kríže, vedela som, že onedlho „to“ naozaj dostanem. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi menštruácia neprišla a test mi potvrdil, že som tehotná. To, čo som pokladala za predmenštruačný syndróm, boli vlastne už tehotenské príznaky.“

Keď si nie ste istá
Ak je možné, že by ste boli tehotná a pociťujete podobné príznaky, aké sme opísali vyššie, je dobré naozaj myslieť aj na tehotenstvo. Môžete si urobiť tehotenský test. Pokiaľ vám ešte nemešká menštruácia a chcete sa uistiť, dajú sa kúpiť testy, ktoré možno použiť už piaty deň po oplodnení, takže netreba čakať.

V každom prípade, ak si myslíte, že by pocity podobné tým predmenštruačným mohli značiť tehotenstvo, vyvarujte sa radšej rôznych tabletiek od bolesti. Mnohé z týchto liekov by mohli prípadnému bábätku uškodiť, takže je naozaj lepšie najskôr sa uistiť, či ide o PMS alebo o graviditu.

Aké ďalšie príznaky si všímať?
Samozrejme, ak sa u vás okrem takýchto príznakov objavia aj ďalšie, a to najmä vynechanie menštruácie, je veľká pravdepodobnosť, že by za tým všetkým mohlo byť tehotenstvo. Okrem takýchto signálov sa môže pridružiť zvýšená únava, náladovosť, nevoľnosti, nechuť k určitým pokrmom, ktoré ste predtým obľubovali a podobne. Príznaky sa môžu meniť, nakoľko každá žena je iná. Pravdou ale zostáva, že tehotenstvo sa v mnohých prípadoch na začiatku „tvári“ ako nevinné PMS.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite