Pozor na refinancovanie hypotéky: Zistite vašu ideálnu finančnú mieru

Pozor na refinancovanie hypotéky: Zistite vašu ideálnu finančnú mieru

Refinancovanie zažilo doslova boom najmä počas minulého roka. Úrokové sadzby sa pohybovali na historických minimách, zároveň sa klientom otvorila možnosť výhodnejšieho splatenia hypotéky ešte pred ukončením obdobia fixácie.

Poplatok za predčasné splatenie nesmel presiahnuť 1 % zo zostávajúcej istiny úveru, čo umožnilo omnoho výhodnejšie vyplatiť zostávajúcu sumu hypotéky alebo refinancovať starý úver a získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu.

Ak ste stihli vybaviť hypotéku, prípadne ste ju refinancovali ešte v minulom roku, tohtoročné novinky sa vás nedotknú. Podmienky úveru máte stanovené z obdobia, keď ste si úver v banke brali. Zmeny by sa vás však mohli týkať vtedy, keby ste uvažovali o refinancovaní starej hypotéky. Nová hypotéka by už totiž podliehala aktuálnym podmienkam.

Chcete hypotéku? Koľko musíte našetriť a aké doklady predložiť?

Ideálne finančné miery
10 = Finančná rezerva. Minimálne 10 percent z výplaty odložte na tvorbu rezervy, ktorá slúži ako poistka pri krátkodobom výpadku príjmu.
20 = Dlhodobé aktíva. Ideálne 20 percent z príjmov by malo smerovať do tvorby dlhodobých aktív. Pri hypotéke je osobitne dôležitá ochrana pred dlhodobým výpadkom príjmu, napríklad cez dobre nastavené životné poistenie. Táto časť slúži aj na zabezpečenie na dôchodok.
30 = Úvery. Výška úverov v domácnosti by nemala presiahnuť 30 percent z vašich príjmov.
40 = Spotreba. Na bežnú spotrebu domácnosti by malo stačiť maximálne 40 percent príjmov domácnosti (strava, oblečenie, cestovné, inkaso... ).

Finančná odborníčka radí: Ako si vybrať najlepší balík?

Autor: Jana Brožíková/BŽ

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa

Neprehliadnite